Πανιώνια Νίκη επί του Παναθηναϊκού με 2-0

0

Μεγάλη νίκη έκανε ο Ιστορικός μέσα στη Νέα Σμύρνη με 2-0 επί του Παναθηναϊκού για την 22η αγωνιστική της Super League

Ο Πανιώνιος σήμερα έπαιξε πραγματικά σαν Πανιώνιος κατάφερε και έβγαλε γρήγορο γκολ στο 11′ με τον Σπιριντόνοβιτς έχοντας και τον αέρα κόντρα. Ενώ στο δεύτερο ημίχρονο πιο αποφασιστικός διπλασίασε τα γκολ στο 56′ με τον Σταυρόπουλο.

Ο Άκης Μάντζιος “διαβασμένος” κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα και με την πρώτη του αντεπίθεση να βγάλει ένα γκολ. Στη συνέχεια ο Πανιώνιος μπόρεσε όχι μόνο να κρατήσει το σκορ αλλά και να πιέσει και να πετύχει και δεύτερο επί του Πανθηναϊκού.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, το παιχνίδι ξεκίνησε στο πρώτο ημίχρονο “παγωμένο” μέσα σε ένα καλό αγωνιστικό χώρο αλλά με πολύ κρύο και αέρα.

Ο Πανιώνιος έδωσε χώρους στον Παναθηναϊκό και κατοχή της μπάλας. Ο Πανιώνιος στα πρώτα λεπτά του α’ ημιχρόνου όμως στην πρώτη κόντρα που έκανε κατάφερε και έκανε το 1-0 με τον Σπιριντόνοβιτς να εκτελεί από κοντά τον Διούδη, μετά από πάσα του Άρτσε και αδράνεια της άμυνας του Παναθηναϊκού.

Στη συνέχεια του α’ ημιχρόνου ο Πανιώνιος κράτησε πίσω τις γραμμές του και περίμενε τον Παναθηναϊκό ο οποίος είχε και “σύμμαχο” τον αέρα αλλά δεν μπορούσε να βγάλει φάση να απειλήσει τον Πανιώνιο.

Ο Πανιώνιος είχε την ευκαιρία όμως πάλι να πετύχει δεύτερο γκολ στο 27′ με τον Ντουρμισάι να μπαίνει μέσα στην περιοχή, να σουτάρει ξαφνικά και να αναγκάζει τον Διούδη να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ.

Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ο Πανιώνιος έκλεισε στην εστία του τον Παναθηναϊκό για να πετύχει και δεύτερο γκολ αλλά σε δύο ευκαιρίες δεν μπόρεσε να καταφέρει να κάνει το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος ανέβασε γραμμές και με την βοήθεια του αέρα υπέρ του πίεσε τον Παναθηναϊκό. Έτσι μόλις στο 49′ ο Ντουρμισάι κλέβει την μπάλα και κόβει την μπάλα στον Άρτσε έξω από την μεγάλη περιοχή του Παναθηναϊκού αλλά ο τελευταίος δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Διούδη και να κάνει το 2-0.

Στο 56′ όμως ο Σταυρόπουλος δεν συγχώρησε και μετά από κόρνερ του Σπιριντόνοβιτς η μπάλα έφτασε στον Σταυρόπουλο μέσα στην περιοχή μετά από κόντρα και εύκολα πλάσαρε τον Διούδη κάνοντας το 2-0.

Ο Πανιώνιος παρά την επίτευξη του δεύτερου γκολ δεν έμεινε πίσω και πίεσε τον Παναθηναϊκό όπου δεν είχε καμία λύση για να μπορέσει να απειλήσει τον Κότνικ.

Στο 72′ ο Πανιώνιος θα κάνει την πρώτη του αλλαγή όπου έβγαλε τον Σπιριντόνοβιτς ο Άκης Μάντζιος και έβαλε τον Τσιλούλη.

Στο 74′ ο Παναθηναϊκός με τον Κουρμπέλη είχε ευκαιρία να μειώσει σε 2-1 όταν βρέθηκε μέσα στην περιοχή και πλάσαρε αλλά το σουτ του αποκρούστηκε εύκολα.

Ενώ στο 79′ ο Πανιώνιος θα κάνει την δεύτερη αλλαγή του βγάζοντας τον Μανιάτη και βάζοντας τον Μπανανά στην θέση του.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα το παιχνίδι χαλάρωσε ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βρει ανοιχτές γραμμές στην άμυνα του Πανιώνιου αλλά η αμυντική γραμμή του Πανιώνιου δεν είχε κανένα πρόβλημα για να αποκρούει τις επιθέσεις αυτές.

Στο 88′ ο Μπουμάλ επιστρέφει στον Πανιώνιο και μπαίνει αλλαγή αντικαθιστώντας τον Άρτσε.

Αυτή ήταν μεγάλη νίκη του Ιστορικού μετά το σφύριγμα του διαιτητή και πλέον ο Πανιώνιος πηγαίνει στους 26 βαθμούς και τέσσερις βαθμούς μπροστά από τον Αστέρα Τρίπολης.

Η ενδεκάδα του Πανιώνιου: Κότνικ, Παπαγεωργίου, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Μανιάτης, Άρτσε, Μασούρας, Κόσιτς, Σπιριντόνοβιτς και Ντουρμισάι

Στον πάγκο για την ομάδα της Νέας Σμύρνης:Μανοϊλοβιτς, Μπουμάλ, Μπανανά, Οικονομίδης, Καμαρά, Τσιλούλης και Μακρύλλος

Η ενδεκάδα για τον Παναθηναϊκό: Διούδης, Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Χατζηθεοδωρίδης, Κουρμπέλης, Κάτσε, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης, Άλτμαν, Μακέντα.

Στον πάγκο για τον Παναθηναϊκό: Ξενόπουλος, Δώνης, Στάικος, Καμπετσής, Βέργος, Οικονόμου και Μουνιέ