Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων: Πανιώνιος – ΑΣΠ Προμηθέας 74-72 (Vid)

Στο 45ο Πρωτάθλημα Παίδων ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Πανιώνιος στο μπάσκετ όπου πήρε την πρώτη του νίκη επί του Προμηθέα με 74-72

Οι «Πάνθηρες» του Μελέτη ξεκίνησαν καλά το πρώτο δεκάλεπτο αν και είχαν πολλά άστοχα σουτ των τριών πόντων κατάφεραν όμως να είναι μπροστά στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου με 36-33.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι ομάδες ήταν εξίσου ανταγωνιστικές και οι δύο, δεν έλειπαν τα λάθη και από τις δύο πλευρές αλλά ο Πανιώνιος κατάφερε και κράτησε την πρωτοπορία στο σκορ και με 52-48 τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλά και με επιτυχημένα τρίποντα κατάφερε και έκανε το σκορ μέσα σε δύο λεπτά 59-50.

Πέντε λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού ο Προμηθέας βρήκε τις λύσεις και μείωσε το σκορ σε 62-60 αλλά ο Πανιώνιος και με την βοήθεια του κόσμου του στην εξέδρα κατάφερε και ανέβασε πάλι την διαφορά σε 70-65 δύο λεπτά πριν την λήξη του αγώνα.

Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Πανιώνιος δεν έδειξε συγκεντρωμένος στον στόχο και 8 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα ο Προμηθέας με ένα τρίποντο έφερε στα ίσια τον αγώνα σε 72-72.

Αλλά 4 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα και ενώ είχε μπάλα ο Πανιώνιος πήρε φάουλ και με δύο εύστοχες βολές του Κουμάνταρου κατάφερε και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 74-72.

Να σημειώσουμε ότι το παιχνίδι με τον Προμηθέα έκλεισε την πρώτη ημέρα των αγώνων. Οι άλλοι αγώνες που έγιναν σήμερα ήταν:

Παναθηναϊκός – Αρίων Ξάνθης 68-56

ΔΕΚΑ – Ηράκλειο ΟΑΑ 79-56.