Παναθηναϊκός – Πανιώνιος 1-0 για την 7η αγωνιστική της Super League Σουρωτή

Έχασε με 1-0 στο ΟΑΚΑ ο Πανιώνιος, προχωράμε κοιτάμε τα λάθη και πάμε για τον επόμενο αγώνα στην Νέα Σμύρνη με τον Ατρόμητο

Δεν μπόρεσε να πάρει το αποτέλεσμα ο Πανιώνιος σήμερα στο ΟΑΚΑ και έχασε από τον Παναθηναϊκό με 1-0 από μια φάση όπου έγιναν τρία συνεχόμενα λάθη έξω από την μεγάλη περιοχή του Κότνικ όπου από κόντρα δέχτηκε το γκολ που ήταν και το καθοριστικό για την νίκη του Παναθηναϊκού.

Ο Πανιώνιος στο πρώτο ημίχρονο κάθισε πολύ πίσω και έδωσε πολλούς χώρους στον Παναθηναϊκό όπου και στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες και να πετύχει το γκολ που έψαχνε. Αντιθέτως ο Πανιώνιος όπως και στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα έψαχνε την κόντρα για να βγει μπροστά με τους Σπιριντόνοβιτς και Ντουρμισάι, όπου τους δόθηκαν ευκαιρίες που πέρασαν δίχως να πετύχουν γκολ.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά και με πολλές επιθετικές βλέψεις έτσι μόλις στο 6′ σε σέντρα του Μακέντα από αριστερά, ο Κότνικ κάνει λάθος επαφή με τη μπάλα, εκείνη στρώνεται στον Καμπετσή που τη στέλνει στο δοκάρι μετά από την παρέμβαση του Κότνικ.

Ο Παναθηναϊκός στα πρώτα 15 λεπτά πάταγε καλύτερα στο γήπεδο και με την κατοχή υπέρ του 76-24 απειλούσε τον Πανιώνιο σε πολλές περιπτώσεις.

Να σημειώσουμε εδώ πως ο Κότνικ στα πρώτα λεπτά ήταν πολύ ασταθής στις αποκρούσεις του και έβαζε τον Παναθηναϊκό στην επίθεση πολύ κοντά να πετύχει γκολ.

Ο Πανιώνιος έδωσε πολλούς χώρους στον Παναθηναϊκό στο πρώτο ημίχρονο όπου και ήταν μπροστά στην επίθεση ο Παναθηναϊκός συνέχεια και μόνο με αντεπιθέσεις έβγαινε μπροστά ο Πανιώνιος.

Στο 33′ ο Πανιώνιος σε μια διαρκείας αντεπίθεση δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Παναθηναϊκού όταν ο Μασούρας μόνος του με τον Διούδη έστειλε την μπάλα επάνω του.

Στο 39′ ο Ντουρμισάι ακριβώς έξω από την μεγάλη περιοχή έκανε ένα ωραίο σουτ και η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Διούδη.

Στο 43′ και ενώ ο Πανιώνιος είχε ανεβάσει τις γραμμές του προς την εστία του Παναθηναϊκού ο Μακέντα, που μπήκε στην περιοχή του Πανιώνιου με την μπάλα, κάνει το πλασέ με το δεξί, αλλά η μπάλα περνάει δίπλα από την εστία του Κότνικ.

Στο δεύτερο ημίχρονο στο 55′ ο Τσιλούλης θα αφήσει την θέση του και θα την πάρει ο Μανθάτης αυτή θα είναι η πρώτη αλλαγή του Ανιγκό.

Ο Πανιώνιος ισορρόπησε τις ανισορροπίες του πρώτου ημιχρόνου και έδειξε πολλές επιθετικές ενέργειες αλλά και πιο πολύ κατοχή μπάλας.

Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να προσπαθεί από τα άκρα έτσι ώστε να διασπάσει την άμυνα του Πανιώνιου με τον Κουλιμπαλή.

Στο 72′ η αλλαγή του Δώνη ο Χατζηθεοδωρίδης πολλά μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή του Κότνικ κάνει ένα δυνατό σουτ όπου η μπάλα κοντράρει σε άλλο παίκτη και καταλήγει στα δίχτυα του Κότνικ αιφνιδιάζοντάς τον κάνοντας το 1-0.

Ο Πανιώνιος μετά το γκολ που δέχτηκε ανέβασε τις γραμμές του για να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης και είχε ένα δεκάλεπτο που απείλησε τον Παναθηναϊκό.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Ινσούα, Κουρμπέλης, Χ. Δώνης, Χατζηγιοβάνης, Καμπετσής, Μπουζούκης, Μακέντα.

Πανιώνιος: Κότνικ, Κούρντι, Ντομίνγκες, Κόρμπος, Ντουρμισάι, Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας, Παπαγεωργίου, Τσιλούλης, Μπανανά, Κεϊτά.

Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος του Συνδέσμου Αρκαδίας.