Παν-Ιώνια νίκη του ιστορικού!!!

Ο Πανιώνιος σήμερα έδειξε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα τι ήθελε μέσα στο γήπεδο και κατάφερε να πάρει την δεύτερη νίκη του απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης

Σε ένα παιχνίδι ανάμεσα σε δύο προσφυγικά σωματεία από την Σμύρνη όπου φίλαθλοι, οπαδοί και παίκτες ήταν μια αγκαλιά μεταξύ τους έγινε η αναμέτρηση της δεύτερης αγωνιστικής της super league και βρήκε τον Πανιώνιο νικητή με 2-0 και τους έξι πλέον βαθμούς να είναι στην κορυφή της βαθμολογίας από νωρίς φέτος.

Το παιχνίδι ήταν από το πρώτο ημίχρονο μονόλογος του Πανιώνιου μιας και στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα ο ιστορικός έχασε ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ.

Στο 9′ φανταστική κάθετη μπαλιά του Μασούντ στον Λάμπρου, αυτός έκανε το γύρισμα στην περιοχή με τον Ιρανό να κάνει ένα χλιαρό σουτ με το αριστερό το οποίο σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Απόλλωνα.

Η πίεση του Πανιώνιου στο πρώτο ημίχρονο δεν σταμάτησε καθόλου και στο 19′ ο Μασούντ έκανε γλυκιά σέντρα, ο Ντουρμισάι που ξεχάστηκε από την άμυνα του Απόλλωνα σούταρε στην κίνηση αλλά ο Τσόβιτς έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 27′ είχαμε την πρώτη ευκαιρία του Απόλλωνα όπου μια φανταστική έμπνευση του Καστιγέχος, που σούταρε λίγο κάτω από το κέντρο και δίπλα από την πλάγια γραμμή, με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια. Ήταν μια πολύ καλή κίνηση του Αργεντινού μιας και είδε το Κότνικ εκτός εστίας.

Ο Απόλλωνας δεν έμεινε πίσω και πίεσε στα τελευταία λεπτά τον Πανιώνιο έτσι στο 35′ ο Βλάχος κάνει «τσαφ» και στρώνει στον Καστιγέχος, ο οποίος επιλέγει αντί να σουτάρει να πασάρει στον Ανιέτε, με τον Βλάχο να διορθώνει το προηγούμενο λάθος του με τάκλιν και να αποφεύγει το μοιραίο για την ομάδα του.

Ενώ ο Απόλλωνας είχε αρχίζει να ανεβαίνει και να πιέζει τον Πανιώνιο στο 39′ ήρθε το γκολ για τον ιστορικό ο Λάμπρου έδωσε στον Χατζισαφί, ο οποίος ξεπέρασε με σχετική ευκολία τον Παπάζογλου και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Τσόβιτς, γράφοντας το 1-0 για τους «κυανέρυθρους».

Έτσι και τελείωσε και το ημίχρονο για την αναμέτρηση με ένα ωραίο γκολ του ιστορικού με εκτελεστή τον Χατζησαφί.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας ανέβασε λίγο την πίεση στα πρώτα λεπτά του αγώνα για να ισοφαρίσει και να πετύχει το γκολ αλλά η άμυνα του Πανιώνιου έδειξε έτοιμη και ανταποκρίθηκε στην πίεση.

Αλλά ο Πανιώνιος είχε την λύση και έτσι στο 56′ ο Λάμπρου παίζει φοβερό ένα-δύο με τον Ντουρμισάι, με τον πρώτο να γίνεται κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και με άψογο «τσιμπητό» τελείωμα να γράφει το 2-0 μέσα σε φωνές και συνθήματα από τον κόσμο του ιστορικού.

Στο 63′ ο Μιχάλης Γρηγορίου έκανε την πρώτη του αλλαγή έβγαλε τον Σαββίδη (έναν κεντρικό μέσο) όπου να σημειώσουμε είχε πάρει κίτρινη κάρτα και έβαλε τον Ταποκό (πάλι άλλο έναν κεντρικό μέσο).

Στο 65′ ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν έδωσε καθαρό πέναλτι στο Πανιώνιο όπου ο Μπαμπιάρζ ανατρέπει στην περιοχή τον Μασούντ και δεν έδωσε τίποτα και συνέχισε τον αγώνα.

Στο 66′ άλλη μία ευκαιρία για τον Πανιώνιο να κάνει το 3-0 ο Λάμπρου πέρασε σαν σταματημένο τον Κούρο και έκανε το πλασέ, με τον Τσόβιτς να διώχνει με τα πόδια.

Στο 68′ είχαμε τραυματισμό για τον Χατζησαφί όπου έδειξε ότι είχε πρόβλημα στο γόνατο και βγήκε με φορείο από τον αγωνιστικό χώρο. Στη συνέχεια επανήλθε στον αγωνιστικό χώρο και συνέχισε τον αγώνα.

Ο Πανιώνιος έδειξε ότι δεν άφηνε το παιχνίδι στο 2-0 και συνέχισε να πιέζει συνεχώς μέσα στην περιοχή του Απόλλωνα μία με τον Λάμπρου και μία με τον Μασούρα να χάνουν κλασικές ευκαιρίες να κάνουν το 3-0.

Στο 79′ ο Ντουρμισάι έγινε αλλαγή και την θέση του πήρε ο Γεσίλ για τα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δεν υπήρχε τίποτα συνταρακτικό και ο Πανιώνιος να κρατά την μπάλα και να ελέγχει τον αγώνα έτσι ώστε να κρατήσει το σκορ υπέρ του και τους βαθμούς της νίκης.

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Γκιοατά, Χατζισαφί, Κόρμπος, Σαββίδης, Μασούρας, Μασούντ, Λάμπρου, Ντουρμισάι.

Στον πάγκο βρίσκονται οι Μπαντής, Παπαγεωργίου, Σαραμαντάς, Ταπόκο, Γλύνος, Κάργας, Γεσίλ.

Απόλλων Σμύρνης (Άκης Μάντζιος): Τσόβιτς, Κοντοές, Παπάζογλου, Μπαρτολίνι, Κούρος, Μπαμπιάρζ, Χουάρες, Κονέ, Ανιέτε, Μάατσεν, Καστιγέχος.

Στον πάγκο βρίσκονται οι Ζαρόπουλος, Κύργιας, Ντάσιος, Αλμπάνης, Ελμπάζ, Μάατσι, Μενδρινός.

Διαιτητής είναι ο Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά), με βοηθούς τους Ιορδάνη Απτόσογλου (Αθήνας), Ράινχαρντ Μπουξμπάουμ (Ανατ. Αττικής) και τέταρτος είναι ο Ιωάννης Νεοφυτιάδης (Κορίνθου).