«Παλικαρίσια» νίκη του Ιστορικού επί του ΑΡΗ με 70-66

Live Basket League: Πανιώνιος vs ΑΡΗΣ
21 Οκτωβρίου 2018
Το απόλυτο οι ακαδημίες του Πανιώνιου στο Βόλεϊ

Ο Πανιώνιος πήρε σήμερα μια μεγάλη νίκη ανάσα επί του ΑΡΗ με 70-66 και πλέον ελπίζει για τα καλύτερα

Ένας Πανιώνιος όπου ξεκίνησε δυνατά με πολύ καλή άμυνα και ευστοχία σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο φάνηκε η έλλειψη παικτών στον πάγκο όπου όλοι όσοι έπαιζαν ήταν εξουθενωμένοι και δεν μπορούσαν να δώσουν βοήθεια στην ομάδα του Κρις Χουγκάζ.

Ο Πανιώνιος κατάφερε και νίκησε τον ΑΡΗ λόγω του ότι μετά το 1ο δεκάλεπτο, έπαιξε καλύτερη άμυνα και πήρε πόντους στον αιφνιδιασμό (10) και είχε καλύτερο ποσοστό στο τρίποντο (38%).

Με τον D. Berry ο Πανιώνιος ως ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου με 33 λεπτά συμμετοχής στον αγώνα και 17 πόντους και 50% ευστοχία στα τρίποντα κατάφερε να φτάσει και 11 πόντους μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο και να δείχνει ότι θέλει αυτό το παιχνίδι όσο τίποτε άλλο.

Επίσης Ο Τέιλορ (14π., 6ρ.) και ο Δίπλαρος (6π., 5ρ., 6ασ., 3κλ.) βοήθησαν σημαντικά σε αυτή τη νίκη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος έδειξε ότι οι παίκτες του δεν είχαν τις δυνάμεις και ο ΑΡΗΣ εκμεταλλεύτηκε αυτό και μείωσε στο καλάθι το σκορ του αγώνα.

Το σημείο κλειδί του αγώνα που τον έκρινε είναι το τρίποντο του Νταρνέλ Χάρις στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Όμως στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Ιστορικού κατάφεραν και κράτησαν την διαφορά του καλαθιού και πέτυχαν ένα κάρφωμα δίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα με τον T. Johns και έκανε το τελικό 70-66.

Με αυτή τη νίκη ο Πανιώνιος και με το ροζ χαρτί στα χέρια του παίρνει μεγάλη βαθμολογική και ηθική ανάσα για την συνέχεια του πρωταθλήματος της Basket League.