Ο στόχος επετεύχθη άλλους τρεις βαθμούς ο Ιστορικός

0

Μπορεί ο Πανιώνιος να μην έπαιξε καλή μπάλα σήμερα μπορεί να μην είχε πάθος, ΑΛΛΑ οι τρεις βαθμοί και η 8η θέση είναι γεγονός

Ο Ιστορικός σήμερα εκτός από τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά έδειξε ότι δεν μπορούσε να βγάλει καλή επίθεση και να φτάσει στο γκολ απέναντι σε μία πολύ μαχητική Λαμία όπου έβλεπες ότι οι παίκτες της έμπαιναν μέσα στην φωτιά και διεκδικούσαν πρώτοι την μπάλα.

Στο ξεκίνημα του αγώνα και μόλις στο 5′ λεπτό ο Μασούρας βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, πλάσαρε, αλλά ο Σαράνοφ έδιωξε εντυπωσιακά και απέτρεψε το 1-0.

Η Λαμία στο 24′ είχε και αυτή την ευκαιρία της όταν σε τρομερό σουτ του Μπερτόλιο με το αριστερό, ο Κότνικ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 27′ η Λαμία έχασε ακόμα μια ευκαιρία όταν η μπάλα έφτασε στον Επστάιν, ο οποίος από αριστερά έκανε το γύρισμα, αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία του Κότνικ.

Το ημίχρονο πέρασε στα επόμενα λεπτά χωρίς καμία ομάδα να απειλήσει σοβαρά την αντίπαλη εστία. ‘Ετσι μετά από ένα λεπτό καθυστερήσεων οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς όπως τελείωσε το πρώτο υποτονικά και οι ομάδες να κοιτούν πιο πολύ τις άμυνες παρά να έχουν επιθετικές ενέργειες στις αντίπαλες περιοχές.

Ο Πανιώνιος έκανε και την πρώτη του αλλαγή μόλις στο 46′ όπου στη θέση του Τσιλούλη πέρασε ο Καμαρά.

Στο 49′ η Λαμία είχε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Μπερτόλιο να πλασάρει από κοντά και τον Κότνικ να λέει για ακόμα μία φορά “ΟΧΙ”.

Η Λαμία στο διάστημα 49′ με 53′ είχε πολλές ευκαιρίες επιθετικές αλλά ο Κότνικ καλά στημένος στην εστία του κατάφερνε και αποσιωπούσε τις επιθέσεις της Λαμίας.

Στο 55′ ο Πανιώνιος έκανε και την δεύτερη αλλαγή του μπαίνοντας στο παιχνίδι ο Σίντι Αλί στην θέση του Πιρίς.

Στο 65′ ο Κούρντι εκτέλεσε ένα φάουλ αλλά η μπάλα μόλις πέρασε επάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Λαμίας.

Στο 76′ άλλη μια απίθανη φάση με τον Κούρντι να κάνει σέντρα – σουτ από τα δεξιά και τον Σαράνοφ να απομακρύνει σε κόρνερ.

Στο 83′ ο Πανιώνιος βλέποντας ότι δεν μπορούσε να βγάλει γκολ άρχιζε να πιέζει στην περιοχή της Λαμίας.

Έτσι στο 84′ σε μια στιγμή αδράνειας της άμυνας των φιλοξενούμενων, ο Μασούρας σούταρε από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα κόντραρε στον πεσμένο Ντουρμισάι, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Σαράνοφ κάνοντας το 1-0.

Στο 90′ η Λαμία είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία όταν ο Αντέτζο μέσα από την περιοχή, σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Ενώ στο 94′ ο Καμαρά με ατομική προσπάθεια βρέθηκε απέναντι από τον Σαράνοφ, αλλά ήταν υπό πίεση και δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και ο Σαράνοφ έδιωξε σε κόρνερ.

Μετά από 4′ λεπτά καθυστερήσεων το σφύριγμα του τέλους του αγώνα βρήκε νικητή τον Πανιώνιο με 1-0 και να φτάνει στην βαθμολογία την ΑΕΚ με 17 βαθμούς.

Πανιώνιος (Ανιγκό): Κότνικ, Ντομίγκεζ, Μπανανά, Κούρντι, Κότσιτς, Οικονομίδης, Πιρίς, Κεϊτά, Τσιλούλης, Μασούρας, Ντουρμισάι

Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Μάλερμπ, Σαραμαντάς, Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου, Καμαρά, Σεράφ, Σιντί Αλί

Λαμία (Χάβος): Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Δημούτσος, Αντέτζο, Ασίκμπα, Επστάιν, Σκόνδρας, Πλιάτσικας, Μπαράλες, Μπερτόλιο, Καραμάνος

Στον πάγκο για την Λαμία: Μελίσσας, Παπαργυρίου, Οσμάν, Καραγκούνης, Αναστασιάδης, Μαστούρ, Ρόμανιτς

Διαιτητής ήταν ο Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας). Βοηθοί οι Ιωάννης Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), Μιχάλης Παπαδάκης (Ηρακλείου). Τέταρτος ο Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά).

Live Basket League: Ολυμπιακός vs Πανιώνιος (Live)

Τα επίσημα στιγμιότυπα του Πανιώνιος – Λαμία 1-0 (Video)