Ο “Μπαμπάς σας” ο Εμμανουηλίδης 1-1

0

Ο Πανιώνιος κατάφερε και πήρε τον χρυσό βαθμό της ισοπαλίας από τον Ολυμπιακό με ένα ωραίο γκολ του Εμμανουηλίδη στο 88′ πλασάροντας τον Σα.

Ο Πανιώνιος μπορεί να δέχτηκε “πέτσινο” γκολ με πέναλτι στο 55′ που το εκτέλεσε ο Βαλμπουενά αλλά η ομάδα του Παπαβασιλείου δεν τα παράτησε κράτησε σωστή αμυντική λειτουργία και στο 88′ “χτύπησε” με ωραίο γκολ του Εμμανουηλίδη.

Μπορεί ο Ολυμπιακός να είχε την κατοχή αλλά το αποτέλεσμα μετράει. Έτσι ο Ιστορικός κατάφερε και πήρε την χρυσή ισοπαλία απέναντι στην ομάδα που διαμαρτύρεται σε κάθε παιχνίδι για την διαιτησία (Ειδικά σήμερα αυτή της χάρισε την ισοπαλία) και πλέον με τους +3 βαθμούς κοιτά με άλλα μάτια την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ο Πανιώνιος από την πλευρά του ήταν σταθερά κλεισμένος μέσα στην περιοχή του και σε 100% παθητικό ρόλο, χωρίς να έχει απάντηση στο παιχνίδι του αντιπάλου και περιμένοντας τη κόντρα όπου του ήρθε στο τέλος του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός έκανε παιχνίδι με αρκετές σέντρες και μακρινά σουτ, ενώ δοκίμασε να απειλήσει και με στατικές φάσεις. Βρήκε πάντως και τρεις κλασικές ευκαιρίες ως το ημίχρονο (σ.σ. είχε 13 τελικές σε αυτό) τις οποίες όμως δεν εκμεταλλεύθηκε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν και πάλι φορτσάτοι στον αγωνιστικό χώρο. Έφτασαν κοντά στο 0-1 με παραλίγο αυτογκόλ του Πανιωνίου, όμως μετά από λίγα λεπτά ο Κομίνης είδε “πέτσινο” πέναλτι και έδειξε τη λευκή βούλα για ένα χέρι (όπου πέφτοντας το είχε μαζεμένο) του Παπανικολάου σε σέντρα του Γκασπάρ.

Ο Πανιώνιος όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη έτσι στο 88′ ο Εμμανουλίδης ισοφάρισε, αφού χόρεψε τον Τσιμίκα με εκπληκτικό τρόπο και έστειλε με ωραίο πλασέ την μπάλα στα δίχτυα του Σα.

Πανιώνιος: Μαλέρμπ, Παπαγεωργίου, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Λυμπεράκης, Κόρμπος, Οικονομίδης (88′ Γρίβας), Μασούρας (52′ Καμαρά), Αρτσε, Παπανικολάου (79′ Εμμανουηλίδης), Αραμπούλι

Ολυμπιακός: Σα, Γκασπάρ, Μεριά, Σεμέδο, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Καμαρά (90′ Ελ Αραμπί), Λοβέρα (46′ Βαλμπουενά), Σουντανί (75′ Μασούρας), Ποντένσε, Γκερέρο.

Pre League Βόλεϊ Γυναικών: Πανιώνιος – ΑΣ Μακεδόνες Live Streaming

Παπαβασιλείου: “Διεκδικήσαμε μέχρι τέλους το γκολ”