ΠΟΛΟ

Ο Πάνθηρας της πισίνας συνέτριψε τον Παναθηναϊκό με 11-5

0

Ο Πανιώνιος για την 18η αγωνιστική πήρε μια ακόμα νίκη επί του Παναθηναϊκού μέσα στο κλειστό κολυμβητήριο της Αρτάκης με 11-5.

Ένας εκπληκτικός Πανιώνιος στο Πόλο συνέτριψε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα τον Παναθηναϊκό παίρνοντας μια διαφορά τεσσάρων γκολ. Οι πολίστες του Ιστορικού με την καλή αμυντική λειτουργία όσο και στις αποτελεσματικές επιθέσεις κατάφεραν όχι μόνο να κρατήσουν την διαφορά αλλά και να επικρατήσουν στο τέλος με 11-5 επί του Παναθηναϊκού.

Στο αγωνιστικό μέρος τώρα:

Ο Πανιώνιος με το ξεκίνημα του πρώτου οκταλέπτου κατάφερε και πήρε ένα προβάδισμα με τρία γκολ, σκόρερ του ιστορικού οι, Γιαννόπουλος, Αλεξίου, Δήμου.

Με την έναρξη του δευτέρου οκταλέπτου ο Πανιώνιος πέτυχε ένα γρήγορο γκολ με τον Καρακάση σουτάροντας χαμηλά στην γωνία του αντίπαλου τέρματος. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε και μείωσε αμέσως μετά με τον Παπαδημητρίου.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Πανιώνιος γύρισε ωραία την μπάλα με τον Καρακάση να σκοράρει έξω από τα 2 μ. από πλάγια θέση κάνοντας το 5-1. Ενώ ο Καζάζης κατάφερε και έκανε το 6-1 με την λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μείωσε γρήγορα σε 6-3 με δύο γκολ του Χριστοφορίδη από τα 3μ. Ο Πανιώνιος όμως είχε απάντηση με τον Σπούνερ κάνοντας το 7-3. Πριν την λήξη του τρίτου οκταλέπτου ο Χριστοφορίδης κατάφερε και μείωσε ξανά σε 7-4.

Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Πανιώνιος ανέβασε το προβάδισμα στα πέντε γκολ με δύο γρήγορα γκολ των Καρακάση και Γιαννόπουλου κάνοντας το 9-4. Τρία λεπτά πριν από τη λήξη ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι και με τον Χριστοφορίδη έκανε το 9-5.

Λίγο πριν τη λήξη του αγώνα και πιο συγκεκριμένα 1:47” ο Πανιώνιος παίζοντας γρήγορα με τον Ασημακόπουλο από την θέση του φουνταριστού έκανε το 10-5.

Το τελικό 11-5 ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη του αγώνα το έκανε ο Καρακάσης από την περιφέρεια γράφοντας το τελικό σκορ του αγώνα 11-5.

Πλέον ο Πανιώνιος με τη νίκη αυτή παίρνει έναν “αέρα” 5 βαθμών από την 9η θέση της βαθμολογίας.

Πανιώνιος – Παναθηναϊκός 11-5 (3-0, 3-1, 1-3, 4-1)

Πανιώνιος (Κώστας Δήμου): Φλέγκας, Καζάζης 1, Γεωργακόπουλος 1, Σπούνερ, Δημακόπουλος 1, Καρακάσης 4, Γιαννόπουλος 2, Κούκουνας, Αλεξίου 1, Γαβαλάς Σ., Βλατάκης, Δήμου Δ. 1, Στάθας, Νταλάπας Ι., Μπουζαλάς

Παναθηναϊκός (Νίκος Βενετόπουλος): Σαλτέρης, Χάλαρης Μ., Παπαδημητρίου Δ., Κόσιτς, Χατζηστεφάνου, Χριστοφορίδης 4, Μπιτσάκος, Πανταζόπουλος, Αθανασίου, Γκαράνης, Δευτεραίος, Κατσαγούνος, Καραπέτσας, Παπαδημητρίου Αλ. 1, Μοσχοβέλης