Ο Πάνθηρας έδειξε τα δόντια του και νίκησε!!!

Ο Πανιώνιος πέρασε από την Θεσσαλονίκη νικώντας τον ΑΡΗ στο 93′ με 1-2 και πλέον είναι με το ένα πόδι στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος

Ο Πανιώνιος σήμερα κλείδωσε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος νικώντας τον ΑΡΗ με 1-2 και πλέον πηγαίνει στο τελευταίο παιχνίδι με τον Παναιγιάλειο πιο άνετος.

Ο Πανιώνιος σήμερα είχε πολλές ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ από το πρώτο ημίχρονο και θα γινόταν ακόμα μια ατυχία αυτής της ομάδας αν στο 93′ ο Γεσίλ δεν έστελνε την μπάλα στα δίχτυα.

Στον αγώνα τώρα ο Πανιώνιος από την αρχή είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έδειχνε ότι ήθελε το γκολ από τα πρώτα λεπτά.

Έτσι στο 24′ υπήρξε μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο! Ο Λάμπρου μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά ο Καντιμοίρης έδιωξε με τα πόδια. Στη συνέχεια της φάσης το σουτ του Μασούρα πέρασε άουτ.

Στο 32′ ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο! Ο Ντουρμισάι έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής, ο Μασούρας έκανε το πλασέ, αλλά ο Καντιμοίρης με εξαιρετική επέμβαση κράτησε όρθια την ομάδα του!

Ο Πανιώνιος πίεζε πολύ και ήθελε το γκολ για να βρεθεί μπροστά στο σκορ. Έτσι στο 35′ είχε νέα μεγάλη ευκαιρία ο Πανιώνιος! Ωραία προσπάθεια του Μασούρα και σουτ απ’ το ύψος του ημικυκλίου, η μπάλα λίγο έξω απ’ το αριστερό δοκάρι του Καντιμοίρη.

Στο 39′ ο Πανιώνιος επιτέλους βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα όταν ο Λάμπρου μπήκε στην περιοχή, απέφυγε τον Μπούρμπο και με όμορφο πλασέ νίκησε τον Καντιμοίρη για το 1-0!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΡΗΣ μπήκε πιο δυνατά για να μπορέσει να ισοφαρίσει αλλά η αμυντική γραμμή του ιστορικού έδειχνε να κρατά στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Ενώ η επίθεση προσπαθεί με κόντρα επιθέσεις να βγει μπροστά και να «χτυπήσει» έτσι ώστε να πετύχουν και ακόμα ένα γκολ και να κλειδώσουν τον αγώνα.

Στο 54′ ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΡΗ όταν ο Κάσσος έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής, ο Πασάς πλάσαρε, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 64′ ήρθε η πρώτη αλλαγή για τον ιστορικό όταν ο Γεσίλ πέρασε στην θέση του Σαββίδη.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό 65′ ο Γεσίλ έκανε το σουτ μέσα στην μεγάλη περιοχή, αλλά ο Καντιμοίρης μπλόκαρε σταθερά.

Στο 74′ ο Πανιώνιος είχε μια άτυχη στιγμή ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ του Πανιωνίου, ο Μουμίν έκανε το σουτ, ο Σαραμαντάς απέκρουσε πάνω στη γραμμή, αλλά ο Πασάς πήρε το ριμπάουντ και με κοντινό πλασέ ισοφάρισε σε 1-1!

Ο Μιχάλης Γρηγορίου μετά το γκολ της ισοφάρισης έδειξε αντίδραση και στο 79′ έβγαλε τον Μασούρα και έβαλε στην θέση του τον Χατζησαφί.

Ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι πηγαίνει για ισοπαλία οι αλλαγές του Γρηγορίου του βγήκαν «λίρα εκατό» έτσι στο 91′ ο Γεσίλ συνεργάστηκε με τον Χατζισαφί, ο οποίος σούταρε, αλλά ο Καντιμοίρης με το δεξί χέρι κράτησε το σκορ στα 1-1!

Αλλά ο Πανιώνιος δεν το έβαλε κάτω και ήθελε όσο ποτέ το γκολ έτσι στο 93′ ο Καντιμοίρης έδιωξε με γροθιές, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Λάμπρου έπιασε το σουτ στην κίνηση, ο Γεσίλ έβαλε το πόδι του κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1!

Έτσι ο ιστορικός πήρε την νίκη-πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος μέσα στο Κλεάνθης Βικελίδης κόντρα στον ΑΡΗ.

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Μπούρμπος, Σόουζα, Δεληζήσης, Βαλεριάνος, Ιντζόγλου, Μουμίν, Πλατέλλας, Παυλίδης, Κάσσος, Πασάς.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Παπαγεωργίου, Κάργας, Γκιοατά, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας, Λάμπρου, Σαββίδης, Ντουρμισάι.