Ο Πανιώνιος τουλάχιστον κράτησε την παράδοση

0

Σήμερα ο Πανιώνιος με μία τελική σε όλη τη διάρκεια του αγώνα έκανε ένα γκολ και κράτησε τουλάχιστον την παράδοση το να μην χάνει μέσα στο Αγρίνιο

Ενώ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο Πανιώνιος ήταν ανύπαρκτος, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο η κατοχή της μπάλας ήταν 82% υπέρ του Παναιτωλικού, κατάφερε στο 81′ να κάνει την πρώτη του τελική προσπάθεια και να βγάλει το γκολ της ισοφάρισης.

Σήμερα η ομάδα του Πανιώνιου δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα αλλά και ούτε να αλλάξει μπαλιά και στο 25′ ο Παναιτωλικός εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Γκιοατά και ο Μόρας πέτυχε με την δεύτερη το γκολ του Παναιτωλικού.

Στον αγώνα τώρα ο Πανιώνιος στο πρώτο ημίχρονο δεν έδειξε ομάδα που να θέλει την νίκη και με την βοήθεια του γηπέδου που ήταν βαρύ από την βροχή που έπεφτε εδώ και ημέρες στο Αγρίνιο δεν μπορούσαν να βρεθούν μεταξύ τους οι παίκτες.

Ο Παναιτωλικός μόλις στο 17′ έκανε την πρώτη του ευκαιρία όπου ο Ρόσα δεν κατάφερε να πιάσει το σουτ και πέταξε την μπάλα έξω.

Στο 25′ τραγικό λάθος του Γκιοατά, που στην καρδιά της άμυνας κάνει κεφαλιά, στρώνοντας την μπάλα στον Μοράρ που ξαφνιάστηκε και έκανε τζούφιο σουτ αρχικά, αλλά με τη δεύτερη πέτυχε τον στόχο του, νικώντας τον Κότνικ.

Στο 30′ πρώτη φορά που ο Παναιτωλικός αισθάνθηκε τον Πανιώνιο στην περιοχή του. Ο Σαραμαντάς βρήκε τον Βλάχο που πλαγιοκόπησε και κέρδισε το κόρνερ.

Έτσι το ημίχρονο βρήκε τον Παναιτωλικό με δύο τελικές όπου στην μία έβαλε το γκολ και τον Πανιώνιο με καμία τελική και η κατοχή της μπάλας να είναι 73%-27% υπέρ του Παναιτωλικού.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος έκανε την πρώτη του αλλαγή βγάζοντας τον Σαββίδη και βάζοντας τον Μπραχίμι για να ενισχύσει την επιθετική του γραμμή ο Γρηγορίου.

Στο 50′ ο Βλάχος έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, αλλά η μπάλα πέρασε από την άμυνα των γηπεδούχων, αλλά και από τον Σπιριντόνοβιτς.

Στο 65′ δεύτερη αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Λάμπρου αντί του Σπιριντόνοβιτς.

Μέχρι και το 81′ ο Πανιώνιος δεν είχε κάνει καμία φάση στην εστία του Κυριακίδη όταν ο Σιώπης βρήκε με κάθετη μπαλιά τον Λάμπρου με εξαιρετικό τελείωμα (έσκαψε την μπάλα) νίκησε τον Κυριακίδη και έκανε το 1-1.

Μετά ο αγώνας είχε τυπική διαδικασία και ενώ ο διαιτητής έδωσε 5′ λεπτά καθυστερήσεων δεν βγήκε καμία φάση από καμία ομάδα.

Να σημειώσουμε ότι ο Πανιώνιος μπορεί να κοιτά το Κύπελλο Ελλάδος αλλά πρέπει να δοθεί και σημασία στο πρωτάθλημα γιατί με τέτοιες εμφανίσεις με αυτές τις ομάδες δεν πρέπει να υπάρχουν για τον Πανιώνιο που ξέρουμε.

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μιχάϊ, Ροντρίγκες, Τσοκάνης, Μαρινάκης, Μπεχαράνο, Πάουλο, Μάζουρεκ, Ρόσα, Ντίας, Μοράρ

Στον πάγκο των γηπεδούχων οι: Σταματόπουλος, Ρότσα, Μπράβο, Μύγας, Κλέσιο, Χαντάκιας, Γιαννιώτης

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Γκιοατά, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας, Σαββίδης, Σπιριντόνοβιτς, Ντουρμισάι

Σε αυτόν των κυανέρυθρων οι: Μπαντής, Πινιώτης, Σταυρόπουλος, Γλύνος, Μακρύλλος, Μπραχίμι, Λάμπρου

Διαιτητής: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος. Βοηθοί: Λάζαρος Δημητριάδης, Κυριάκος Μερκενίδης Τέταρτος Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος

Οι διαιτησία του Σιδηροπουλου μπορούμε να πούμε ότι ήταν καλή και δεν άφησε το παιχνίδι να του ξεφύγει από τον έλεγχο έδωσε κάρτες εκεί που έπρεπε.

Βόλεϊ Ανδρών: Πανιώνιος vs Καλαμάτα (Live Streaming)

Τα επίσημα στιγμιότυπα του Παναιτωλικός – Πανιώνιος 1-1