ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Πανιώνιος Su Casa αρχίζει και βρίσκει τις νίκες στην Basket league

0

Ο Πανιώνιος Su Casa έκανε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 96-101 μέσα στο Ιβανώφειο επί του Ηρακλή και πλέον αρχίζει και βρίσκει τα ροζ φύλλα αγώνα στην Basket league.

Ο Πανιώνιος σήμερα ήταν ένας Πανιώνιος από τα παλιά αλλά αντί του Μπέρι ήταν ένας έξοχος Σάμουελς όπου με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ έδωσε την ανάσα των 101 πόντων για τον Πανιώνιο. Ακολούθησε ένας εξαίρετος Πάσαλιτς όπου και αυτός με 17 πόντους 2 ριμπάουντ αλλά και 6 ασίστ έβαλε και αυτός το λιθαράκι του με τις πολλές εύστοχες βολές από την γραμμή της φιλανθρωπίας.

Η ομάδα της Νέα Σμύρνης ήταν εύστοχη και στα τρίποντα και ήταν ο βασικός λόγος που μπόρεσε και ανέβασε τόσο πολύ το σκορ στο παιχνίδι. (14-23) με 60% ευστοχία.

Στο ξεκίνημα ο Ηρακλής μπήκε πιο δυνατά και με τους Μανωλόπουλο και Χάνλαν έκανε ένα γρήγορο 5-0. Ο Σάμιουελς απάντησε από τα 6.75 για τον Πανιώνιο όμως οι γηπεδούχοι με τους Ζάρα και Γκάρετ διατηρούσαν το προβάδισμα.

Βεργίνης και Λαμπρόπουλος με δύο τρίποντα, έδωσαν το προβάδισμα στον Πανιώνιο (9-11) για πρώτη φορά, έξι λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Οι «κυανέρυθροι» στη συνέχεια ωστόσο «κόλλησαν» επιθετικά και ο Ηρακλής κυρίως με τον Σούλερ που πέτυχε 7 συνεχόμενους πόντους, το εκμεταλλεύτηκε και πέρασε και πάλι μπροστά (18-13). Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους τρεις, και έμεινε «μέσα» στο παιχνίδι (20-17).

Στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου ο Ηρακλής με τον Κακαρούδη να πετυχαίνει επτά πόντους αλλά και τους Χάνλαν και Καββαδά να συνεισφέρουν επιθετικά μπόρεσε και έχτισε για πρώτη φορά στο παιχνίδι μια διψήφια διαφορά (32-21).

Εκεί ο Πανιώνιος με μπροστάρη τον Σάμουελς σοβαρεύτηκε και έκανε την δική του αντεπίθεση έκανε ένα σερί 15-0 και πέρασε μπροστά με τέσσερις (32-36). Από εκεί και πέρα ο Ηρακλής βρήκε μερικά καλάθια με τους Ντέιβις και Ζάρα όμως ο Πανιώνιος είχε τις απαντήσεις με το δεκάλεπτο να λήγει 43-45.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι – καλάθι και καμία από τις δύο δεν μπορούσε να πάρει μια καλή διαφορά. Οι ομάδες έκαναν και οι δύο παιχνίδι χωρίς στρατηγική και δεν έπαιζε καμία control παιχνίδι. Ο Πανιώνιος από την γραμμή των 6.75 με τους Βεργίνη, Λαμπρόπουλο και Σάμιουελς να έχουν τρομερά ποσοστά ευστοχίας (64%) κατάφερε και πήρε προβάδισμα στο σκορ μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου με ένα εκπληκτικό Σάμουελς όπου πέτυχε 7 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Το τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε πραγματικό ντέρμπι όπου ο Πανιώνιος κατάφερνε και έπαιρνε προβάδισμα μέχρι και 8 πόντους αλλά ο Ηρακλής το μείωνε συνέχεια. Με τους Ζάρα, Καββαδά και Οκερεαφόρ ο Ηρακλής έκανε ένα σερί 9-0 και πλησίασε στον πόντο (83-84) λίγα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα.

Όμως ο Πανιώνιος δεν είχε πει την τελευταία λέξη του και αυτή τη φορά ανέλαβε ο Πάσαλιτς και κατάφερε να βάλει τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με +6 (88-94), 48΄΄ πριν το τέλος. Το τέλος του αγώνα ήρθε μετά από διακοπές φάουλ που έκανε ο Ηρακλής αλλά ο Πανιώνιος από την γραμμή των φάουλ ήταν εύστοχος και έφτασε στο τελικό 96-101 και την δεύτερη νίκη του για φέτος.

Ο Πανιώνιος πλέον “καβάλησε” βαθμολογικά τον πολλές ομάδες όπως ΠΑΟΚ, Λάρισα, Ρέθυμνο και πλέον είναι στην 9η θέση της βαθμολογίας.

Live Basket League: Ηρακλής vs Πανιώνιος Su Casa