Ο Πανιώνιος πρωταθλητής Μπάσκετ Παίδων Α’ ΕΣΚΑΝΑ

Ο Πανιώνιος νίκησε και το δεύτερο παιχνίδι στους διαδοχικούς τελικούς τον Ολυμπιακό με 60-68 και κατέκτησε το πρωτάθλημα Παίδων Α’ ΕΣΚΑΝΑ

Η ομάδα του Ολυμπιακού μπορεί να μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα του αγώνα με ένα 6-0 αλλά ο Πανιώνιος κατάφερε και μείωσε γρήγορα το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο όπου τον βρήκε μπροστά με 13-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμούς και με καλές άμυνες κατάφερε και πήγε στο ημίχρονο μπροστά με 2 πόντους (38-36)

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τον Πανιώνιο με πολύ καλές άμυνες και καλή ευστοχία κάτω από το καλάθι αλλά και τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να περάσει μπροστά στο σκορ. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον Πανιώνιο να είναι μπροστά μόλις έναν πόντο (55-56).

Το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ο Πανιώνιος έδειξε την κλάση που διαθέτουν οι πιτσιρικάδες του και κατάφερε με πολύ πίεση στην άμυνα που ο Ολυμπιακός αναγκάστηκε να κάνει πολλά λάθη. Τα λάθη του Ολυμπιακού τα εκμεταλλεύτηκε ο Πανιώνιος και σκόραρε εύκολα στις αντεπιθέσεις.

Το κρίσιμο σημείο του αγώνα ήταν 2:54 πριν τη λήξη του αγώνα ένα τρίποντο του Χρήστου που έδωσε διαφορά πόντων στον Πανιώνιο και από εκείνο το σημείο και μετά ο Πανιώνιος δεν άφησε τον Ολυμπιακό να ελπίζει σε τίποτα.

Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τους Παίδες του Πανιώνιου για δεύτερη συνεχόμενη φορά πρωταθλητές Α’ ΕΣΚΑΝΑ στο μπάσκετ Παίδων και φυσικά την συμμετοχή τους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ΕΣΚΑΝΑ που θα γίνει.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 13-21, 25-15, 17-20, 5-12

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 60-68