ΜΠΑΣΚΕΤΠροτεινόμενα

Ο Πανιώνιος μέσα στο «Ανδρέας Βαρίκας» δεν χάνει – 78-71 το Φάληρο (Vid)

0

Την δεύτερη νίκη του σε τρεις αγωνιστικές έκανε ο Πανιώνιος στο μπάσκετ επί του Παλαιού Φαλήρου με 78-71 και το «Ανδρέας Βαρίκας» δείχνει για ακόμα ένα εντός έδρας του Πανιωνίου απόρθητο

Ο Πανιώνιος από το πρώτο δεκάλεπτο πήρε το προβάδισμα στο σκορ και με το σωστό στήσιμο της ομάδας μέσα στο παρκέ από τον Μπιζάνη κατάφερε και πήρε μια νίκη έδρας.

Σε ένα κατάμεστο κλειστό από Πάνθηρες και φιλάθλους του Πανιωνίου ο Ιστορικός βγήκε νικητής από αυτή την αναμέτρηση.

Τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στα δύο δεκάλεπτα του πρώτου ημιχρόνου είχε η ομάδα του Μπιζάνη και με την πολύτιμη βοήθεια του Μίχαλου, Κυρίτση αλλά και του πολύ ανεβασμένου Μπελίτση έβγαλε το ημίχρονο με 51-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο διατήρησε την διαφορά ασφαλείας ο Πανιώνιος αν και οι διαιτητές του αγώνα σε κάποια σημεία πήγαν να χαλάσουν την συγκέντρωση των παικτών με λάθη στα σφυρίγματά τους.

Η ομάδα του Φαλήρου προσπάθησε στο τελευταίο δεκάλεπτο να μειώσει την διαφορά και με την αστοχία που είχε ο Πανιώνιος το κατάφερε. Το τελικό σκορ 78-71 όμως ήταν αυτό που έκανε τον Πανιώνιο να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα και να βλέπει την συνέχεια στην Β’ Εθνική πιο θετική.

Την επόμενη αγωνιστική ο Πανιώνιος υποδέχεται στο κλειστό “Ανδρέας Βαρίκας” την ομάδα ΚΑΟ Μελισσίων

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ 78-71

Διαιτητές : Θεοδωρόπουλος-Στρέμπας-Γεράνιος

Δεκάλεπτα : 23-18, 51-38, 69-59, 78-71

Πανιώνιος (Μπιτζάνης) : Βαλιώτης 4, Λάζαρης, Μίχαλος 9 (1), Μπελίτσης 7 (1), Κανελλόπουλος, Σκουλούδης 8, Λιαράκος 2, Κολσούζογλου, Κυρίτσης 37 (1), Ρουμελιώτης 3, Λυκογιάννης 6, Μήτσιαλος 2

Παλαιό Φάληρο (Παπαδάτος) : Σκόρδος 4, Αγγελόπουλος 16, Σταθόπουλος (3), Βλασσόπουλος 3 (1), Καλλιανιώτης 15, Μπολάτογλου 6, Μπόσκοβιτς, Χαρούνι 9, Ανδρεάτος

Δύο εκτός δύο νίκες ο Ιστορικός, έχουμε και συνέχεια…