Ο Πανιώνιος καιγόταν για τους βαθμούς ο Βόλος τους πήρε

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε άσχημα σήμερα την 1η αγωνιστική χάνοντας πολύτιμους βαθμούς για να έρθει κοντά σε αυτούς που κυνηγά στην βαθμολογία

Ένας Πανιώνιος που δεν υπήρχε από το πρώτο λεπτό του αγώνα και ένας Ζαχαριάδης που τον αποτελείωσε στο 70′ δίνοντας ένα γκολ οφσαίντ στον Βόλο. Ο Πανιώνιος πλέον με τους -6 βαθμούς που παραμένουν και έχουν πάει τώρα σε -7 από πολλές ομάδες που κυνηγά θα δυσκολευτεί πολύ με το πρόσωπο που έδειξε σήμερα μέσα στη Νέα Σμύρνη.

Ένας Βόλος που έδωσε την κατοχή και με αντεπιθέσεις κατάφερε και έβγαλε δύο γκολ απέναντι σε μια ομάδα που καιγόταν για τους βαθμούς από το πρώτο παιχνίδι της Super League.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα παιχνίδι κέντρου με πολλά λάθη και από τις δυο ομάδες. Ο Πανιώνιος σαφώς αγχωμένος με τους -6 βαθμούς είχε την κατοχή αλλά δεν μπορούσε να βρει ευκαιρία μέσα στην μεγάλη περιοχή του Βόλου.

Ο Βόλος είχε την πρώτη ευκαιρία στον αγώνα στο 8′. Όταν ο Γέντρισεκ έκανε το γύρισμα από δεξιά, και τον Ζοάο να σουτάρει αλλά ο Κότνικ να διώχνει με τα πόδια, ενώ στη συνέχεια της φάσης το σουτ του Ηλιόπουλου κόντραρε και απομακρύνθηκε.

Ο Πανιώνιος είχε ένα δοκάρι με τον Τσικούλη στο 12′ αλλά ο επόπτης μετά την φάση σήκωσε την σημαία και έδωσε το οφσάιντ.

Ο Πανιώνιος συνέχιζε να είχε την κατοχή της μπάλας αλλά ο Βόλος ήταν αυτός που πέτυχε το γκολ στο 38′.
Με την μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μουνίθ, καθώς η μπάλα έσκασε και ξεγέλασε τον Κότνικ, για να καταλήξει στην εστία του… και να κάνει το 0-1.

Το ημίχρονο βρήκε τον Πανιώνιο να μην έχει ούτε μια τελική στην εστία του Βόλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος στο 55′ έκανε διπλή αλλαγή βγάζοντας Τσιλούλη και Μανιάτη και βάζοντας αντιστοίχως Εμμανουηλίδη και Μαξίμοβιτς. Έτσι ο Άκης Μάντζιος ενίσχυσε την επιθετική του γραμμή.

Στο 56′ ο Πανιώνιος έκανε την πρώτη του τελική όταν σε σουτ του Άρσε μέσα στην περιοχή έκανε την απόκρουση ο Γκαραβέλη και ο Μαξίμοβιτς σε δεύτερο χρόνο να κοντράρει το σουτ και να απομακρύνεται πολύ μακριά η μπάλα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια από το πρώτο ο Πανιώνιος είχε την κατοχή και ο Βόλος τις τελικές.

Στο 70′ ο Βόλος με τον Μουνίθ σκοράρει κάνοντας το 0-2 σε αντεπίθεση του Βόλου, στη συνέχεια ο βοηθός το ακυρώνει λόγω οφσάιντ, αλλά ο Ζαχαριάδης πήγε στο VAR για να δει αν θα μετρήσει το γκολ ή υπάρχει οφσάιντ. Τελικά το γκολ το κατοχύρωσε υπέρ του Βόλου στο 73′.

Παράλληλα αποβάλλει τον διευθυντή ποδοσφαιρικού τμήματος του Πανιωνίου, Νίκο Ζαμάνη, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Πανιώνιος στην συνέχεια έφαγε μια δεύτερη αντεπίθεση -αυτό που έπρεπε να κάνει ο Πανιώνιος- από τον Βόλο όταν ο Γέντρισεκ βγήκε τετ α τετ με τον Κότνικ, να τον αποφεύγει αλλά το σουτ του να απομακρύνεται από τον Σαραμαντά πάνω στη γραμμή.

Ο Πανιώνιος στις καθυστερήσεις κατάφερε να μειώσει τον Αραμπούλι με κεφαλιά ανενόχλητος κάνοντας το 1-2, μετά το γέμισμα του Παπαγεωργίου.

Ενώ στην επόμενη φάση 95′ ο διαιτητής του αγώνα «έκλεισε» τα μάτια σε πέναλτι επάνω στον Μαξίμοβιτς.

Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα του Βόλου νικήτρια με 1-2 μέσα στη Νέα Σμύρνη και τον Πανιώνιο να ψάχνει το «αύριο» που προμηνύεται πολύ αβέβαιο για την συνέχεια του Ελληνικού πρωταθλήματος.

Πανιώνιος: Κότνικ, Παπαγεωργίου, Σαραμαντάς, Ευαγγέλου, Ντομίνγκεζ, Κόρμπος, Μανιάτης, Άρσε, Τσιλούλης, Καμαρά και Δούμτσιος.

ΝΠΣ Βόλος: Γκαραβέλη, Ντεντάκη, Φεράρι, Δημόπουλο, Μπασόνγκ, Ατιγιάτ, Τσοκάνη, Μυστακίδη, Ζοάο, Μουνίθ και Γέντρισεκ.