Ο αήττητος Πανιώνιος κέρδισε και τον Φωστήρα 2-0

0

Δεν τον σταματά τίποτα τον Ιστορικό προς την επίτευξη του στόχου του για φέτος να περάσει από την Γ’ Εθνική αήττητος και πρώτος στον όμιλό του

Ο Πανιώνιος κατάφερε μέσα σε 40 αγωνιστικά λεπτά να κυριαρχήσει του αντιπάλου του και να βάλει δύο γκολ, ένα στα πρώτα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και ένα στο ενδιάμεσο του δευτέρου και να πάρει την νίκη που τον οδηγεί αήττητο στα play off της Γ’ Εθνικής.

Ο Πανιώνιος μόνος πρώτος με 4 βαθμούς –Η Ηλιούπολη σήμερα είχε ρεπό- πηγαίνει την Τετάρτη 2/6 στη Μύκονο για να τερματίσει την κανονική διάρκεια των ομίλων με νίκη απέναντι στην τοπική ομάδα.

Ο Πανιώνιος μπορεί να έπαιξε μπάλα στα πρώτα 20 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου όπου πέτυχε και το πρώτο γκολ στο 4ο λεπτό του αγώνα με τον Νίνο μετά από ωραία πάσα του Μούντριχα στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Νίνο με ένα καλό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φωστήρα. Μετά το γκολ ο Ιστορικός έκανε διαχείριση του αγώνα δίνοντας χώρους στον Φωστήρα αλλά οι αντίπαλοι εκτός δύο φάσεων στο πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ουσιαστικά την περιοχή του Πανιωνίου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο. Ο Πανιώνιος όσο περνούσαν τα λεπτά ήθελε ένα γκολ για να εξασφαλίσει τη νίκη και να μην την πατήσει όπως με τον Εθνικό.

Μετά το 50′ ο Πανιώνιος ανέβασε στροφές και είχε την πρώτη του ευκαιρία μετά από εκτέλεση κόρνερ όπου ο Πίσπας άφησε έξυπνα την μπάλα στον Γροντή αλλά ο δεύτερος έκανε ένα σουτ και η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Φωστήρα.

Στο 51’ ο Πανιώνιος κατάφερε σε μία ωραία και γρήγορη αντεπίθεση να καταλήγει η μπάλα στον Λιούμη να κάνει το σουτ να βρίσκει σώματα αντιπάλων και εκεί στρώθηκε στον Πίσπα ο οποίος με εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του τερματοφύλακα του Φωστήρα ανήμπορου να αντιδράσει.

Η συνέχεια ήταν εύκολη για την ομάδα του Κοροπούλη όπου είχε ευκαιρίες όπως του Γροντή στο 65’ όπου επιχείρησε να νικήσει τον τερματοφύλακα στην κλειστή του γωνία αλλά ο δεύτερος έκανε εξαιρετική προσπάθεια και έσωσε το γκολ.

Ο Φωστήρας είχε την ευκαιρία του στο 78’ όταν ο Μαρίνου εκτέλεσε φάουλ και μετά από κεφαλιά του Μπερνιδάκη στην περιοχή του Πανιωνίου η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Πανιώνιος στην συνέχεια κράτησε μπάλα δεν άφησε δικαίωμα να απειλήσει τον Φωστήρα και με το 2-0 πήρε τους πολύτιμους τρεις βαθμούς και παρέμεινε πρώτος και αήττητος στην βαθμολογία.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δημήτρης Κοροπούλης): Στουρνάρας, Λάμψιας, Ξύγγορος, Ζούλιας, Κοντοές, Μπρέγκου, Νίνο (76’ Αργυρίου), Πίσπας (57’ Παπαδόπουλος), Λιούμης (85’ Σταμάτης), Γροντής (85’ Κουτσάκης), Μούντριχας.