Ντέρμπι στη Νέα Σμύρνη με Πανιώνιο – Υδραϊκό να έρχονται ισόπαλοι 7-7

Ο Πανιώνιος υποδέχτηκε σήμερα για την 5η αγωνιστική της Α1 του πόλο ανδρών τον Υδραϊκό όπου το αποτέλεσμα ήρθε ισόπαλο 7-7.

Σήμερα στο κλειστό της Νέας Σμύρνης μίλησαν οι άμυνες και το αποδεικνύει το τελικό αποτέλεσμα μετά από 32′ αγώνα 7-7.

Το αποτέλεσμα ήταν το 7-7 όπου δεν αδικεί καμία ομάδα από τις δυο μιας και τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν μέσα στο σασπένς. Ο Νικόλας Παπασηφάκης έβαλε το έσχατο (7) γκολ της αναμέτρησης. Το τελευταίο δίλεπτο ήταν μέσα στην αγωνία μιας και ο Κώστας Φλέγκας κράτησε τον Πανιώνιο ζωντανό στο φινάλε, ενώ και ο Γαλανόπουλος κατάφερε το 7-5.

Ο Πανιώνιος κατάφερε και πήρε του βαθμούς μετά το παιχνίδι της πρεμιέρας ενώ ο Υδραϊκός έφτασε τους 10 βαθμούς και παραμένει ψηλά στην βαθμολογία.

Ο Πανιώνιος εκμεταλλευόμενος τη δυναμική της έδρας του και της πολύ καλής του αμυντικής λειτουργίας πήρε προβάδισμα με 2-0 χάρη σε γκολ των Καζάζη και Καρακάση, ενώ οι παίκτες της Ύδρας δεν μπορούσαν να βρουν γκολ και να μειώσουν με τον Φλέγκα να αποσοβεί κάμποσους κινδύνους για την εστία του.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Μπλάνη σε 2-1, όμως ένα πολύ όμορφο γκολ του Δήμου στη δεύτερη περίοδο έφερε και πάλι τη διαφορά στα δύο (3-1). Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, αφού στο γκολ του Καπετανάκη άμεση απάντηση είχε ο Καρακάσης και σε εκείνο του Ίρβινγκ σε παραπάνω ο Δημακόπουλος (5-3). Ο Αμερικανός διεθνής μείωσε στο 5-4 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, ενώ νωρίτερα είχε προηγηθεί μεγάλη επέμβαση του Φλέγκα σε προσπάθεια του αρχηγού του Υδραϊκού, Κώστα Κοκκινάκη.

Οι δύο ομάδες έχασαν νέες ευκαιρίες σε παιχνίδι 6vs5 στην αρχή της τέταρτης περιόδου με το άγχος να είναι έκδηλο. Ο Κώστας Δήμου κάλεσε τάιμ άουτ σε κερδισμένη αποβολή και ο Καζάζης σκόραρε από το δεύτερο δοκάρι για το 7-5 δικαιώνοντας τον προπονητή του. Ο Φλέγκας στη συνέχεια έκανε νέα επέμβαση κρατώντας τη διαφορά στα δύο γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια κατάφεραν να μειώσουν με εύστοχο πέναλτι του Ίρβινγκ σε 7-6 με 3:34 να απομένουν. Ο Παπασηφάκης με ωραίο σουτ από το 3 έφερε το παιχνίδι στα ίσα, ενώ ο Φλέγκας στη συνέχεια αποσόβησε τον κίνδυνο για την εστία του με τις δύο ομάδες να μη βρίσκουν σκορ ούτε μετά τα τάιμ άουτ που ζήτησαν οι δύο προπονητές και το 7-7 να σφραγίζει τις προσπάθειές.

Πανιώνιος – Υδραϊκός 7-7 (2-1, 3-3, 1-1, 1-2)

Πανιώνιος (Κώστας Δήμου): Φλέγκας, Καζάζης 2, Γεωργακόπουλος, Σπούνερ, Δημακόπουλος 1, Καρακάσης 2, Γιαννόπουλος, Παττακός, Αλεξίου, Γαβαλάς Σ., Βέκκος, Δήμου Δ. 1, Σταθάς, Δούκας, Μπουζαλάς 1

Υδραϊκός (Δημήτρης Κραβαρίτης): Γαλανόπουλος, Κόχειλας, Γούρας, Κοκκινάκης, Χατζηκυριακάκης, Μπλάνης 2, Αλευρόπουλος, Αργυρόπουλος Κ., Παπασηφάκης 1, Καπετανάκης 1, Πωλογεώργης, Όμπερτ, Ίρβινγκ 3