ΜΠΑΣΚΕΤ

Νίκησε με 74-71 και την Λάρισα ο Πανιώνιος Su Casa

0

Ο Πανιώνιος έκανε την τρίτη του συνεχόμενη νίκη σήμερα μέσα στο “Σοφία Μπεφόν” του Παλαιού Φαλήρου επί της Λάρισας με 74-71 και πλέον η ομάδα του Γαβριήλ βάζει άλλους στόχους για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ένα σημαντικό βήμα παραμονής έκανε ο Πανιώνιος που με αυτή τη νίκη σήμερα επί της Λάρισας (74-71) όχι μόνο δείχνει ότι σώνει την παρτίδα αλλά έχει πλέον άλλες βλέψεις για την συνέχεια του πρωταθλήματος της EKO Basket League.

Αν και στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος έκανε πολλά λάθη και το εκμεταλλεύτηκε αυτό η Λάρισα όπου από τους -16 που ήταν στο τέλος της τρίτης περιόδου έκανε το σκορ λίγο πριν τη λήξη του αγώνα να φαίνεται ντέρμπι.

Σε μεγάλη ημέρα σήμερα για ακόμα μια φορά για τον Πανιώνιο ο Δημήτρης Βεργίνης με 19 πόντους 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ακόμα ο Σαμάρντο Σάμουελς έδειξε για ακόμα ένα παιχνίδι την κλάση του και με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν από τους καλύτερους για τον Πανιώνιο.

Αντιθέτως στην Λάρισα δεν μπόρεσε να φέρει το θετικό αποτέλεσμα ο Μπράντον Ρας (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ), στο 3-10 έπεσαν οι Λαρισαίοι, που πίεσαν μέχρι το τέλος για τη νίκη, προτού τελικά ηττηθούν στις λεπτομέρειες του αγώνα.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε εντυπωσιακά στο ματς και με ηγέτες τους Σάμουελς – Βεργίνη πήρε προβάδισμα έξι πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (21-16). Η Λάρισα αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και το επιμέρους 19-16 των φιλοξενούμενων δημιούργησε κατάσταση… θρίλερ στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (37-35).

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με ένα εντυπωσιακό σερί 16-3, το οποίο έφερε αυτόματα και προβάδισμα 13 πόντων (51-38, 25′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε τελικά με επιμέρους 27-13 υπέρ του Πανιώνιου, που βρέθηκαν στο +16 στο 30ο λεπτό (64-48).

Στην τελευταία περίοδο ο Πανιώνιος κουράστηκε και δεν είχε καθαρό μυαλό, πέτυχε ένα καλάθι σε έξι λεπτά, η Λάρισα έκανε ένα σερί 13-2 και η διαφορά έπεσε στους πέντε (66-61, 36′), δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα.

Η ομάδα του κάμπου πλησίασε στους τρεις πόντους (72-69) και ο Πάσαλιτς αστόχησε στη συνέχεια για τον Πανιώνιο, με τον Βεργίνη να παραχωρεί φάουλ στον Ρας, 7,6″ πριν το τέλος. Οι 2/2 βολές του Αμερικανού είχαν ως απάντηση άλλες τόσες βολές από τον Πάσαλιτς και ο Πανιώνιος έφτασε τελικά στη νίκη (74-71).

Live Basket League: Πανιώνιος Su Casa vs Λάρισα