Νίκησε και τον Πλατανιά με 2-1 ο Ιστορικός

Σε ένα παιχνίδι γκραν γκινιόλ ο Πανιώνιος κατάφερε να πάρει στο 82′ τους τρεις βαθμούς της νίκης και να κρατηθεί στα ψηλά πατώματα της βαθμολογίας

Για την 14η αγωνιστική ο Πανιώνιος φιλοξένησε τον Πλατανιά στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης και μετά την νίκη που έκανε την προηγούμενη αγωνιστική επί του Παναθηναϊκού κατάφερε και πάλι να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης αλλά στα τελευταία λεπτά του αγώνα αντί να πετύχει το 3-1 και να καθαρίσει το παιχνίδι ο Σπιριντόνοβιτς, στη κόντρα του Πλατανιά ο Κότνικ έσωσε τον Πανιώνιο από την ισοφάριση.

Σήμερα πάλι είδαμε ένα Γρηγορίου να έχει πολύ καλά αντανακλαστικά απέναντι στην εξέλιξη του παιχνιδιού και να κάνει τις αλλαγές που έπρεπε έτσι ώστε να καταφέρει να πάρει τους τρεις βαθμούς τις νίκης.

Στον αγώνα ο Πανιώνιος ξεκίνησε στο α’ ημίχρονο με καθαρά επιθετικούς ρυθμούς και από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήθελε το γκολ.

Μόλις στο 2′ λεπτό ο Μανώλης Σιώπης έκανε ένα ωραίο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στα πρώτα 10′ λεπτά του αγώνα ο Πανιώνιος είχε την κατοχή του αγώνα αλλά και ο Πλατανιάς προσπαθούσε με αντεπιθέσεις να βγει στην επίθεση.

Στο 17′ ο Χατζησαφί είχε ένα πολύ ωραίο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και ο Κοκκαλάς με υπερένταση έβγαλε την μπάλα κόρνερ.

Στο 19′ ο Πλατανιάς είχε την πρώτη του ευκαιρία όταν ο Δημούτσος έκανε ένα ξαφνικό σουτ αλλά ο Κότνικ μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 22′ ο Πανιώνιος είχε μια μεγάλη ευκαιρία όταν καταπληκτική μπαλιά του Μασούρα στον Ντουρμισάι, αυτός θα κάνει το σουτ με το αριστερό, μέσα από την περιοχή, η μπάλα καταλήγει διαγώνια άουτ, δίπλα από το δοκάρι του Κοκκαλά.

Μετά το 25′ ο Πανιώνιος ανέβηκε πολύ προς την περιοχή του Πλατανιά και πίεζε για να πετύχει το γκολ πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Η πίεση έφερε καρπούς έτσι στο 29′ ο Σπιριντόνοβιτς κάνει το σουτ, η μπάλα κοντράρει στον Ντικαμονά, ξεγελάει τον Κοκκαλά και καταλήγει, με τη βοήθεια και της ρίζας του δοκαριού, στα δίχτυα του Πλατανιά και κάνοντας το Πανιώνιος – Πλατανιάς 1-0.

Στο 32′ ο Πλατανιάς είχε την δεύτερη μεγάλη του ευκαιρία όταν σε σέντρα του Κοροβέση, κεφαλιά του Μπούντνικ από τη μικρή περιοχή, μπλόκαρε ο Κότνικ.

Ο Πανιώνιος μετά το γκολ δεν κάθισε και συνέχιζε την πίεση για να πετύχει και ένα δεύτερο γκολ.

Στο 43′ ο Στάθης και ο Χατζισαφή συγκρούστηκαν κεφάλι με κεφάλι σε μία φάση του αγώνα. Στην συνέχεια ο Ιρανός βγήκε με φορείο εκτός αγώνα αλλά μετά από λίγα λεπτά επέστρεψε στον αγώνα.

Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ο Πανιώνιος πάγωσε το παιχνίδι και έτσι χωρίς να υπάρχει καμία ευκαιρία κλασική έληξε το ημίχρονο βρίσκοντας τον Πανιώνιο μπροστά με 1-0.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 54′ ένα σκληρό μαρκάρισμα επάνω στον Μανώλη Σιώπη από τον Κοροβέση ο οποίος δέχτηκε και κίτρινη κάρτα.

Στο 61′ μετά από απίθανη εκτέλεση φάουλ από τον Ενσικουλού, η μπάλα κατευθείαν στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Κότνικ και ο Πλατανιάς έκανε το 1-1.

Ο Πλατανιάς μετά το γκολ πίεζε μέσα στην περιοχή του Πανιώνιου για να πετύχει και δεύτερο γκολ μιας και ο Πανιώνιος έδειχνε ζαλισμένος.

Έτσι στο 65′ ο Μιχάλης Γρηγορίου έκανε την πρώτη του αλλαγή περνώντας μέσα στην θέση του Λάμπρου τον Σαραμαντά.

Στο 72′ ο Μιχάλης Γρηγορίου πέρασε τον Γεσίλ στην θέση του Μασούρα για να πάρει το παιχνίδι.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό και συγκεκριμένα στο 73′ ο Κοροβέσης θα δεχτεί την δεύτερη κίτρινη κάρτα όταν πάτησε τον Βλάχο σε φάση του αγώνα και θα αφήσει τον Πλατανιά με δέκα παίκτες.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα (80′) ο Γρηγορίου βλέποντας ότι ο Πλατανιάς παίζει με δέκα παίκτες και να μη βρίσκεται μπροστά στο σκορ ο Πανιώνιος, θα κάνει και την τελευταία του αλλαγή βάζοντας τον Βουκελάτο και βγάζοντας τον Χατζησαφί. Έτσι ο Πανιώνιος θα έχει και δεύτερο φορ μπροστά για να πετύχει το δεύτερο γκολ όπου θα του δώσει και την νίκη στον αγώνα.

Έτσι στο 82′ με ωραία εκτέλεση φάουλ του Γεσίλ από 40 μέτρα, ο Κοκκαλάς θα κάνει ένα τραγικό λάθος, αφού δεν μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα, και ο Γκιοατά λυτρώνει τους «κυανέρυθρους», μέσα σε ντελίριο στη Νέα Σμύρνη κάνοντας το 2-1.

Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα στο 89′ ο Πανιώνιος θα χάσει μια πολύ μεγάλη ευκαιρία όταν ο Ντουρμισάι βγάζει μόνο του, σχεδόν σε κενή εστία, τον Σπιριντόνοβιτς, και αυτός στέλνει την μπάλα δίπλα από το δοκάρι άουτ.

Ενώ στο 90′ ο Πλατανιάς βγάζει μια μεγάλη ευκαιρία όταν σε εξαιρετική προσπάθεια που έκανε ο Δημούτσος, αλλά το πλασέ του από τη μικρή περιοχή καταλήγει στην αγκαλιά του Κότνικ.

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Μπανανά, Βλάχος, Χατζισαφί, Γκιοατά, Λάμπρου, Κόρμπος, Σιώπης, Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας, Ντουρμισάι

Στον πάγκο των γηπεδούχων κάθονται οι: Μπαντής, Σαραμαντάς, Παπαγεωργίου, Γεσίλ, Πινιώτης, Βουκελάτος, Σταυρόπουλος

Πλατανιάς (Μάνουελ Ρόκα): Κοκκαλάς, Ντεβέσα, Βάντερσον, Κοροβέσης, Στάθης, Αγγελόπουλος, Δημούτσος, Μπούντνικ, Ενσικουλού, Ντικαμονά, Στάμου

Στον πάγκο για τον Πλατανιά βρίσκονται οι: Κασωτάκης, Καρυπίδης, Ζίκο, Στανισάβλιεβιτς, Ουές, Γκρζέλτσακ, Πατράλης