Νικηφόρα πέρασαν από το Σπόρτιγκ οι γυναίκες στο μπάσκετ

Οι γυναίκες του Πανιώνιου νίκησαν μέσα στο Σπόρτιγκ με 53-66 για την Α1 του μπάσκετ γυναικών

Εύκολα νίκησαν τα κορίτσια του Τσίκληρα σήμερα το απόγευμα το Σπόρτιγκ μέσα στην έδρα του και παραμένουν στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε δυνατά και από το πρώτο δεκάλεπτο δεν έμεινε ποτέ πίσω στο σκορ. Τα κορίτσια του μπάσκετ γυναικών με πολύ καλές άμυνες αλλά και καλή ευστοχία κατάφεραν και ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 38 – 41.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος πιο συγκεντρωμένος στο παιχνίδι του κατάφερε και άνοιξε την «ψαλίδα» του σκορ και έκανε το 39-54. Το τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα με καλή άμυνα και σωστές επιθέσεις κατάφερε και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 53-66.

Σπόρτιγκ – Πανιώνιος 53-66
Διαιτητές: Τσώνος, Τσάτσης
Δεκάλεπτα: 14-24, 38-41, 39-54, 53-66
ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Σόφτσης): Νίξινα 15, Φουράκη Β., Λιούις 5, Σαλιάι 2, Ζυκάι, Φουράκη Στ. 2, Μούρερ 16(2), Μαρίνη 13(1).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τσίκληρας): Καλογήρου 2, Σπαθάρου 2, Γκριτζά 2, Μαγκλάρα 8, Στεφανίδου 3(1), Γρηγορίου 9(1), Δίελα 6(2), Θεοδωρομανωλάκη 5(1), Κόρινεκ 15(2), Τόμπκινς 14.