Νίκη ψυχολογίας με 1-0 τον ΑΡΗ ο Ιστορικός

Πανιώνιος – Κύμη σε αριθμούς
6 Οκτωβρίου 2018
Τα επίσημα στιγμιότυπα του Πανιώνιος – ΑΡΗΣ 1-0 (Video)

Ένας εξαιρετικός Πανιώνιος που ήξερε τι ήθελε από την αρχή του αγώνα και πήρε ένα τρίποντο χρυσάφι

Ο Πανιώνιος σήμερα έσπασε το ρόδι των τριών συνεχόμενων νικών και νίκησε τον ΑΡΗ με 1-0. Ήταν μια επαγγελματική νίκη του Ζοσέ Ανιγκό που κατάφερε και πήρε τους τρεις βαθμούς και ανέβασε στον βαθμολογικό πίνακα τον Πανιώνιο τόσο σε βαθμούς αλλά το κυριότερο σε ψυχολογία για τα επόμενα παιχνίδια που έρχονται με Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ και Ατρόμητο στην Νέα Σμύρνη.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πανιώνιος από την αρχή του αγώνα ξεκίνησε δυνατά θέλοντας να πετύχει το γκολ και να φύγει το άγχος αυτό από τους παίκτες.

Έτσι μόλις στο 2′ κατάφερε με τον Μασούρα να γυρίζει την μπάλα στον Σπιριντόνοβιτς, αλλά το πλασέ του κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του ΑΡΗ.

Ο Πανιώνιος συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας και μόλις στο 14′ ο Σπιριντόνοβιτς έκανε ένα εξαιρετικό σουτ αλλά πετάχτηκε στην γωνία του ο Κουέστα και έστειλε την μπάλα κόρνερ.

Στο 41′ ήρθε η λύτρωση για την ομάδα του Ανιγκό. Όταν σε εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά με τον Σπιριντόνοβιτς πήρε την κεφαλιά ο Ντομίνγκες και έγραψε στον φωτεινό πίνακα το 1-0 για τον Πανιώνιο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος συνέχισε την πίεση θέλοντας να βγάλει και το δεύτερο γκολ και στο 58′ σε μια αντεπίθεση των γηπεδούχων, με τον Ντουρμισάι να γίνεται ο τελικός αποδέκτης της μπάλας σε φάση αντεπίθεσης, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο, πάνω από την εστία του ΑΡΗ.

Στο 60′ πάλι ο Ντουρμισάι είχε άλλη μια ευκαιρία κάνοντας κοντρόλ με το στήθος την μπάλα, σουτάρε με τη μία, αλλά η μπάλα πέρασε εκτός εστίας.

Στο 68′ ο ΑΡΗΣ είχε ευκαιρία για να ισοφαρίσει τον αγώνα όταν σε κεφαλιά του Γιουνές από κόρνερ του Ματίγια, η μπάλα πέρασε στην εξωτερική πλευρά του οριζόντιου δοκαριού του Κότνικ.

Ο ΑΡΗΣ είχε ένα δεκάλεπτο 70′ με 80′ που έκανε πολλές ευκαιρίες στην εστία του Κότνικ αλλά δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα.

Ενώ στο 91′ πάλι μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη όταν ο Γιουνές έκανε την πρώτη κεφαλιά, τη δεύτερη ο Γκαρσία που από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα άουτ.

Να σημειώσουμε την απαράδεκτη διαιτησία του Κομίνη που έβλεπε μόνο φάουλ υπέρ του ΑΡΗ θέλοντας να βάλει τον ΑΡΗ στην μεγάλη περιοχή του Πανιώνιου και το «άγαλμα» δεύτερο επόπτη κύριο Μεϊντάνα που δεν έβλεπε και δεν σήκωνε ποτέ την σημαία σε φάουλ που έκαναν στον Πανιώνιο.

Τέλος καλό όμως όλα καλά ο Πανιώνιος πήρε τους τρεις βαθμούς που για την ομάδα του Ανιγκό ήταν «εξάποντο» και ανέβηκε στους επτά βαθμούς στην βαθμολογία.

Πανιώνιος: Κότνικ – Κούρντι, Ντομίνγκες, Μπανανά, Παπαγεωργίου – Κεΐτά, Κόρμπος – Τσιλούλης, Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας – Ντουρμισάι

Στον πάγκο του Πανιωνίου: Νίκας, Σαραμαντάς, Οικονομίδης, Πίρις, Σταυρόπουλος, Μανθάτης, Σοφιάν

Άρης: Κουέστα – Τζανακάκης, Μάβραϊ, Δεληζήσης, Μενέντες – Σιώπης, Ματίγια, Μπάσα – Μπρούνο Γκάμα, Γιουνές, Ματέο Γκαρσία

Στον πάγκο του Άρη: Καντιμοίρης, Κωνσταντινίδης, Σόουζα, Ντιγκινί, Ναζλίδης, Κολάσο, Μαρτίνες

Διαιτητής: Γιώργος Κομίνης Α’ βοηθός: Χρήστος Μπαλτάς Β’ βοηθός: Ανδρέας Μεϊντάνας4ος: Γεώργιος Τζοβάρας