Νίκη παραμονής του Πανιώνιου στην παράταση με 106-109 επί του Κολοσσού H Hotels

Ο Πανιώνιος έκανε το βήμα παραμονής στη παράταση και νίκησε τον Κολοσσό H HOTELS μέσα στην Ρόδο με 106-109

Οι δύο ομάδες έδειξαν από νωρίς πως δεν θα αφήσουν να χαθεί ούτε πόντος σε αυτό το παιχνίδι και είχαν πολύ καλή αμυντική λειτουργία κάτω από τις ρακέτες τους.

Ο Πανιώνιος κατάφερε και επέστρεψε στο παιχνίδι μιας και έχανε με -14 πόντους στην τελευταία περίοδο της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Για ακόμα μία φορά ο Ντέβιον Μπέρι έβγαλε 30 πόντους, στους 22 ο Ντόρσεϊ. Μεγάλη εμφάνιση στα κρίσιμα σημεία του αγώνα με 12 πόντους από τον Μακί.

Για τον Κολοσσό (3-18) ο τελικός της Ρόδου δεν στέφθηκε από επιτυχία. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, ο Κολοσσός αστόχησε σε τρίποντο νέας παράτασης με τον Ντεμπς. Πρώτος σκόρερ ο Μπράουνινγκ με 23 πόντους, στους 13 ο NBAer Λίγκινς.

Ο Κολοσσός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο έτρεξε ένα σερί 10-0 με Μπράουνινγκ και Δημάκο για να προηγηθούν με οκτώ πόντους διαφορά (14-6 στο 4′). Ο Χάμιλτον κρατούσε σε κοντινή επαφή τον «Ιστορικό» που με καλάθι του Μπέρι διαμόρφωσε το 23-21 του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος είχε στόχο να είναι κοντά στην ρακέτα, ενώ με συνεχόμενους πόντους από τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος πέρασε στο +5 (29-34 στο 13′). Ο Λι με το τρίτο εύστοχο περιφερειακό σουτ μείωσε στον πόντο (35-36), την ώρα που με buzzer beater του Πίνκστον το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο (44-44 στο 20′).

Στην επιστροφή ο Κολοσσός μπήκε δυνατά με δύο τρίποντα από Μπράουνινγκ και Λι βρέθηκε στο +6 (50-44), την ώρα που ο Πανιώνιος αναλώνονταν σε κακές επιλογές. Στη συνέχεια δύο βολές μετά από αντιαθλητικό φάουλ που μόνο οι διαιτητές το είδαν δημιούργησαν ξανά την μεγαλύτερη διαφορά (55-47 στο 23′) με το παιχνίδι να ξεφεύγει.

Ο Κολοσσός από την γραμμή των 6,75 βρέθηκε στο +13 με τον Δημάκο (71-58), και να υπάρχει σαφές προβάδισμα τον γηπεδούχων στην τελική ευθεία του ματς (71-61 στο 30′).

Όμως ο Μπέρι και ο Μακί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ο Μπέρι από την γραμμή της φιλανθρωπίας μείωσε για την ομάδα του Φραγκιά από το -14 (76-67 στο 32′), η οποία με τον Ντόρσεϊ πλησίασε ακόμη περισσότερο (78-72). Ο Τσούπκοβιτς έδωσε σκορ στους Ροδίτες (86-76 στο 37′), οι οποίοι ωστόσο… κατέρρευσαν.

Μακί και Μπέρι έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (87-86). Στην ρουλέτα των βολών ο Όστιν είχε 0/2 στα 35″, Λι και Λίγκινς έκαστος από 1/2 με τον Μακί να εκτελεί αλά… Καλάθης στα 3,9″ για το 91-91 της παράτασης.

Στην παράταση ο Πανιώνιος το είδε αλλιώς και ξεκίνησε δυνατά θέλωντας να μην χάσει την ευκαιρία που είχε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα. Ο Πανιώνιος πέρασε μπροστά με τρίποντο του Όστιν (99-100), ο Κολοσσός αντέδρασαν (102-100) προτού Ντόρσεϊ και Μπέρι δώσουν… άρωμα διπλού (102-105 στα 44″). Στο φινάλε του ματς τα πάντα κρίθηκαν στο σουτ, ο Ντεμπς δεν βρήκε στόχο και ο Πανιώνιος πήρε μία νίκη παραμονής που καταδικάζει τον αντίπαλό του.