Νίκη Ευρώπης με Ηρακλή

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Πανιώνιος μέσα στην Νέα Σμύρνη με σκορ 1-0 κόντρα στον Ηρακλή.Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγιεβιτς έδειξε για ακόμη μια φορά πως είναι για μεγάλα πράγματα φέτος. Ο Πανιώνιος στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε ένα γκολ με σκόρερ τον Μπεν και έχασε πολλές ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να συντηρήσει αυτό το σκορ κάτι που κατάφερε παίρνοντας αυτήν την νίκη. Με αυτήν την νίκη ο Πανιώνιος παραμένει μόνος δεύτερος ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα των άλλων ομάδων.

Αναλυτικά οι φάσεις του αγώνα:

84′

Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Καθάριος δίνει τη θέση του στον Σαββίδη.

84′

Φάουλ για τον Πανιώνιο.

79′

Πρόβλημα με τα δίχτυα, καθώς ο Ρισβάνης κρεμάστηκε για να μη χάσει την ισορροπία του.

77′

Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Μαχμούτοβιτς στη θέση του Φούντα.

65′

Φάουλ του Μοντέιρο στον Φούντα.

64′

Ο Οικονόμου κόβει προ του Λεοζίνιο.
60′
Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Λάμπρου στη θέση του Μασούρα.

56′

Δεν μπορεί με τίποτα ο Ηρακλής να βγει μπροστά με καλές προϋποθέσεις.

53′

Ο Σιώπης βγάζει στον Μασούρα, δυνατή πάσα του δεύτερου για τον Μπεν.

52′

Εκτελεί ο Μπεν, ο Ρισβάνης πιάνει την κεφαλιά και η μπάλα καταλήγει άουτ.
51′
Κόρνερ για τον Πανιώνιο μετά την κόντρα του Τζανετόπουλου στον Σιώπη.
48′
Σύγκρουση Βλάχου και Καραγκούνη.

46′

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου στο ματς.
Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Καραγκούνης θα περάσει στη θέση του Γροντή.
Ο Μπεν είναι ο σκόρερ του γκολ των «κυανέρυθρων».
Ημίχρονο στη Νέα Σμύρνη. Πανιώνιος – Ηρακλής 1-0.

45’+1′

Μάλλον και ο Πανιώνιος το ίδιο, καθώς αρκείται στο να κυκλοφορεί ασφαλώς την μπάλα.

45′

Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο.

42′

Ο Δώνης κάνει φάουλ για να σταματήσει μια αντεπίθεση του Πανιωνίου.
Στατιστικό: Πέμπτο συνεχόμενο ματς που σκοράρει ο Πανιώνιος και 13ο στα τελευταία 14.

39′

ΓΚΟΟΟΛ για τον Πανιώνιο (Μπεν) και Πανιώνιος – Ηρακλής 1-0: O Σιώπης βγάζει μια εξαιρετική μπαλιά στον Μπεν, ο Αφρικανός κάνει την ντρίμπλα και γυρίζει προς τα πίσω, κάνει το σουτ, η μπάλα κοντράρει στο σώμα του Ζιαμπάρη, αλλάζει πορεία και καταλήγει στα δίχτυα του Μπεν.
39′
«Σκάψιμο» του Μασούρα για τον Μπεν, ο Χουάντερσον και πάλι είναι ανίκητος στον αέρα.

38′

Ο Χουάντερσον μαζεύει εύκολα μια ψηλή μπαλιά.

37′

Ο Ηρακλής καλείται να βγάλει τα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και όλο το δεύτερο με παίκτη λιγότερο.

36′

Ο Βλάχος επιλέγει μακρινό σουτ αντί για σέντρα, δεν δικαιώνεται για την επιλογή του. Η μπάλα άουτ.

35′

Σωστή με βάση τον κανονισμό η αποβολή του μπακ του Ηρακλή.

34′

Ήταν που ήταν δύσκολα τα πράγματα με 11 παίκτες για τον Ηρακλή, γίνονται ακόμη πιο δύσκολα και με το αριθμητικό μειονέκτημα. Ο Παντελίδης έχει κάνει την πρώτη του αλλαγή, αναγκαστική κι αυτή.

32′

Κόκκινη κάρτα για τον Ηρακλή (Σαραμαντάς).
32′

31′

Φάουλ του Σαραμαντά στον Σιώπη.
Όπως διαπιστώνετε, έχουμε να κάνουμε με επιθετικό μονόλογο του Πανιωνίου.
29′
Ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ο Ζιαμπάρης κάνει λάθος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, ο Μπεν κλέβει αυτή, τροφοδοτεί τον Φούντα, ο οποίος βγαίνει τετ-α-τετ με τον Χουάντερσον, αλλά ο Βραζιλιάνος τον

28′

Αλλαγή (αναγκαστική) για τον Ηρακλή. Ο Ζιαμπάρης στη στη θέση του Στάμου.

27′

Ο Μπεν πέφτει στο έδαφος μετά από μαρκάρισμα του Στάμου. Ναι μεν ο δεύτερος βάζει τα χέρια του, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι αυτό προκάλεσε την πτώση του πρώτου. Άλλωστε ήταν εύκολη η πτώση.

26′

Κόρνερ για τον Πανιώνιο μετά το μαρκάρισμα του Τζανετόπουλου στον Μπεν.

25′

Τελικά ο Στάμου θα αποχωρήσει. Ο Ζιαμπάρης μάλλον αυτός που θα περάσει στη θέση του.

24′

Ο Βλάχος βγαίνει από τα δεξιά, με ντρίμπλα συγκλίνει προς το κέντρο, κάνει και το σουτ με το αριστερό, η μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Χουάντερσον.

23′

Εξαιρετική έξοδος του Γιαννιώτη, ο οποίος μαζεύει την μπάλα.
22′
Πιέζει ο Πανιώνιος, αλλά για τον Μιλόγεβιτς κάτι δεν πάει καλά και συνεχίζει να φωνάζει.

21′

Γύρισμα του Σιώπη προς τα πίσω. Δεν μπορεί να μπει στην πορεία της μπάλας ο Περόνε.

17′

Σέντρα του Μασούρα από τα δεξιά, ο Αργυρόπουλος απομάκρυνε προ του Σαββίδη.
Υπό συνεχή πίεση ο Ηρακλή και ο Χουάντερσον.

15′

Ο Μπεν φαίνεται ωσάν να παίζει μόνος του με την άμυνα του Ηρακλή.

13′

Νέα ευκαιρία για τον Πανιώνιο και νέο κόρνερ. Εκπληκτική κίνηση από τον Μπεν, ο οποίος «κρύβει» την μπάλα κι «αδειάζει» δύο παίκτες του Ηρακλή, πιάνει και το σουτ στην κίνηση, ο Χουάντερσον ούτε τώρα επιτρέπει την παραβίαση της εστίας του.

12′

Ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ο Μπεν κάνει τη σέντρα, ο Κόρμπος πιάνει την κεφαλιά, ο Χουάντερσον απομακρύνει σε νέο κόρνερ.

11′

Ο Χουάντερσον βγαίνει πάλι έξω από τα καρέ του κι απομακρύνει.

10′

Σέντρα του Μασούρα, ο Μπεν κάνει το κοντρόλ αλλά όχι επιτυχημένα.
8′
Ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ο Μπεν από τα αριστερά κάνει τη σέντρα, ο Χουάντερσον απέκρουσε, ο Σαββίδης επιχείρησε το βολ-πλανέ στην κίνηση, αλλά δεν έπιασε μπάλα. Αντίθετα, έπιασε… αέρα.