Νίκη χρυσάφι για τον Πανιώνιο 1-0 τον Βόλο

0

Νίκη χρυσάφι για τον Ιστορικό όπου κέρδισε τον Βόλο στην πρώτη αγωνιστική των play-out με 1-0 με γκολ του Τσιλούλη.

Η Super league ξεκίνησε με άδεια γήπεδα, τάιμ ουτ για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές. Μια νέα εποχή για το ποδόσφαιρο που δεν την είχαμε συνηθίσει και μας φαίνεται κάπως.

Ο Πανιώνιος στο πρώτο παιχνίδι μετά κορωνοϊού εποχή κατάφερε και πήρε τους πρώτους τρεις βαθμούς και μείωσε την διαφορά του μέχρι στιγμής από τον Παναιτωλικό στους τρεις βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μισό, οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο ημίχρονο σαφώς μουδιασμένοι οι παίχτες μετά από την τρίμηνη διακοπή δεν κατάφεραν να κάνουν καμία αξιόλογη φάση. Ως εξαίρεση στον… κανόνα λογίζεται ο Ζοάο. Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός των φιλοξενουμένων έπαιρνε από την αρχή πολλές πρωτοβουλίες, δημιουργούσε ρήγματα από τα αριστερά και στο 9′ έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Βόλο, όταν από κοντά πήρε την κεφαλιά αλλά ο Κότνικ έδιωξε σε κόρνερ με το αριστερό του χέρι. Υπήρχε το… πρώτο ποδοσφαιρικό θύμα του κορωνοϊού, με τον Γεωργιανό επιθετικό του Πανιωνίου να αποχωρεί τραυματίας με θλάση στο 40′ λεπτό του αγώνα.

Η εικόνα έμοιαζε ίδια και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Βόλος μπήκε δυνατά, πίεζε για να φτάσει στο γκολ, αλλά πίεζε περισσότερο απ’ όσο θα έπρεπε. Την πρώτη φορά ο Εμμανουηλίδης στο 54′ έκανε παραπάνω από όσα έπρεπε, τη δεύτερη όμως στο 57’– με τις φωνές ακόμα να ηχούν στα αυτιά του – ήταν μαζεμένος και έκανε ακριβώς αυτό που έπρεπε, πάσα ακριβείας στον Τσιλούλη, πλασέ σε κενή εστία και μια χρυσή νίκη για τον Πανιώνιο.

Ο Πανιώνιος κράτησε εύκολα το προβάδισμα ως το φινάλε και έχασε ευκαιρίες και για δεύτερο τέρμα με τον Σαραμαντά να βγαίνει μετά από κόντρες μόνος του απέναντι από τον Γκαραβέλη αλλά να μην μπορεί να πετάξει την μπάλα στο πλεχτό.

Ο Βόλος το χτύπησε το παιχνίδι και ήθελε τους βαθμούς ή τον βαθμό και αυτό το έδειξε ο προπονητής του όταν στην προτελευταία φάση του αγώνα σε ένα στημένο ανέβασε μέχρι και τον τερματοφύλακα στα καρέ του Κότνικ μπας και ισοφαρίσει.

Πανιώνιος (Λεωνίδας Βόκολος): Κότνικ, Ρέντζας, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Οικονομίδης, Κόρμπος, Παπανικολάου, Εμμανουηλίδης, Αραμπούλι, Τσιλούλης.

Βόλος (Στέφανος Ξηροφώτος): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Δημόπουλος, Οικονόμου, Φεράρι, Λύρατζης, Τσοκάνης, Μπαλογιάννης, Τόρες, Μουνίθ, Μάντζης.