Μεγάλη νίκη του Πανιώνιου μέσα στο Ρέθυμνο με 65-72

Ο Πανιώνιος αν και βρισκόταν και στα τρία δεκάλεπτα πίσω στο σκορ κατάφερε και νίκησε στο τελευταίο δεκάλεπτο με 65-72

Αποφασιστικό βήμα παραμονής έκανε ο Ιστορικός μέσα στο Ρέθυμνο νικώντας την τοπική ομάδα με 65-72.

Πλέον ο Πανιώνιος με δύο στις δύο νίκες επί του Ρεθύμνου έχει αισιοδοξία παραμονής στην Α1 της Basket League.

Η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά ανέτρεψε διαφορά 13 πόντων και με ψυχραιμία στο φινάλε πήρε το διπλό στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα(5-14).

Στα πρώτα έξι λεπτά της αναμέτρησης είχαμε μάχη τριών παικτών, Μπαρτ από πλευράς Ρεθύμνου και Μπέρι-Χάρις για λογαριασμό του Πανιωνίου (11-11 στο 6′). Χριστοδούλου και Τζόουνς έδωσαν μικρή ανάσα στους γηπεδούχους (22-13), με το σκορ του δεκαλέπτου να ολοκληρώνεται στο 24-19 (10′). Ο Μπαρτ εξακολουθούσε να κάνει… πάρτι για τους Κρητικούς (30-25 στο 14′), αξιοποιώντας κάθε κενό στην άμυνα των «κυανέρυθρων». Μάλιστα, η διαφορά είχε αυξητικές τάσεις φτάνοντας τελικά στο +8 (43-35) της ανάπαυλας του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Ρέθυμνο συνέχιζε να έχει το επάνω χέρι, αλλά
οι συνεχόμενοι πόντοι του Μπέρι στο τελευταίο δεκάλεπτο έκαναν ξανά το παιχνίδι ντέρμπι (55-53), πετυχαίνοντας μάλιστα απίθανο buzzer beater ημιχρόνου από τα 9 μέτρα για το 59-58 (30′).

Στην τελική ευθεία του αγώνα, τα πάντα βρίσκονταν στον πόντο. Η αστοχία και το άγχος κυριάρχησαν, ο Πανιώνιος «γύρισε» από το -5 (63-58) και με καλάθι του Μακί στα 47″ πέρασε μπροστά (65-67). Ένα λάθος του Μπαρτ και εύστοχες βολές του Μπέρι διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα και έδωσαν αφορμή ξέφρενων πανηγυρισμών για τον Πανιώνιο.