Μεγάλη νίκη του Πανιώνιου επί του Κολοσσού H Hotels με 88-80

Live Basket League: Πανιώνιος vs Κολοσσός H Hotels (Live)
8 Δεκεμβρίου 2018
Τρίτη συνεχόμενη νίκη για το αντρικό βόλεϊ επί του Πανερυθραϊκού με 1-3 σετ

Με μία διαφορά που κατάφερε και πήρε από τα τέλη του πρώτου ημιχρόνου όπου την διατήρησε και στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος κατάφερε και πήρε αυτή την πολύτιμη νίκη επί του Κολοσσού H Hotels με 88-80

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλά από την αρχή του αγώνα και από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε ποιος θα είναι το αφεντικό στον αγώνα.

Έτσι το ημίχρονο βρήκε μπροστά τον Πανιώνιο με 45-39 και τον Χάρις να κάνει «πάρτι» έξω από το καλάθι του Κολοσσού και να πετυχαίνει 15 πόντους 4-6 τρίποντα.

Επίσης πολύ καλοί και με πολλές βοήθειες ο Μπέρι με τον Σίνγκλερ που οδήγησαν τον Πανιώνιο στο πρώτο ημίχρονο να βρίσκεται μπροστά στο σκορ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Πανιώνιος έκανε ένα σερί πόντων με καλή άμυνα και ανέβασε τον πήχη της διαφοράς στους 11 πόντους κάνοντας το σκορ 54-43.

Ο Νίκος Οικονόμου όμως στο τρίτο δεκάλεπτο είδε δύο από τους πρώτους σκόρερ του αγώνα τον Χάρις και τον Ταίλορ να φορτώνονται με τέσσερα φάουλ και αναγκάστηκε να τους αποσύρει από το παιχνίδι για να τους φυλάξει.

Ο Ιστορικός όμως κράτησε το πλεονέκτημα των 13 πόντων και έτσι πήγε στην τέταρτη περίοδο για να μπορέσει να πάρει την τρίτη του νίκη για φέτος επί του Κολοσσού Η Hotels.

Στην τέταρτη περίοδο τρία λεπτά πριν την λήξη του αγώνα ο Παπαντωνίου έφυγε με πέντε φάουλ και με ένα +8 ο Πανιώνιος προσπάθησε με πολλές δυνάμεις να κρατήσει την διαφορά αλλά και την νίκη.

Ο Μπέρι δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα με ένα τρίποντο τελείωσε το παιχνίδι υπέρ του Πανιώνιου κάνοντας το 83-74. Φυσικά και με 26 πόντους και 6 ριμπάουντ βγήκε ήταν ο καλύτερος παίκτης του Πανιώνιου σε αυτό τον αγώνα.