ΜΠΑΣΚΕΤ

Μεγάλη νίκη στο Νικ Γκάλης Hall για τον Πανιώνιο με 80-86

0

Ο Πανιώνιος με ένα εκπληκτικό παιχνίδι όπου στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε θρίλερ κατάφερε και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 80-86 μέσα στο Νικ Γκάλης Hall.

Ο Πανιώνιος έδειξε από την αρχή που θα στηριχθεί και ο Σάμιουελς τον βοήθησε να κάνει το καλύτερο ξεκίνημα με 0-6. Ο Άρης κατάφερε και έδειξε αντίδραση και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (20-19).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Άρη να μπαίνει δυνατά και κατάφερε να κάνει το σκορ 29-26. Ο Δημήτρης Βεργίνης από τον Πανιώνιο όμως είχε άλλη γνώμη και είναι το σημείο που παίρνει κυριολεκτικά φωτιά. Με ένα σερί 9-0 ο Πανιώνιος όχι μόνο έφτασε στην ισοφάριση αλλά και πέρασε μπροστά στο σκορ. 29-35 στο δεκαπεντάλεπτο.

Ο Πανιώνιος κράτησε το σκορ υπέρ του έως το τέλος του ημιχρόνου με την διαφορά στους πόντους να φτάνει και τους έξι 2′ πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε το Ιστορικό μπροστά με 47-49 και προβλεπόταν ένα καυτό δεύτερο ημίχρονο…

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος με τον Βεργίνη τον Σάμιουελς και τον Duren κατάφεραν να έχουν σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά τον Πανιώνιο και μάλιστα στο 23′ 30” η διαφορά ήταν στους 10 πόντους (49-59).

Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα το παιχνίδι πήρε φωτιά όταν ο Άρης κατάφερε με ένα σερί να μειώσει την διαφορά με ένα επιμέρους σκορ 17-6 και να πάνε τον αγώνα σε θρίλερ (78-75) στο 37 λεπτό.

Ο Πανιώνιος βρήκε την ψυχραιμία του  και με ένα προσωπικό σερί 7-0 του Ντιούρεν, το σκορ έγινε 78-82 με 76 δευτερόλεπτα να απομένουν για το τέλος του αγώνα. Με Ντραγκίσεβιτς ο Άρης μείωσε σε 80-82, με τον Βεργίνη να κερδίζει φάουλ στα 26΄΄ πριν το τέλος.

Ο παίκτης του Πανιωνίου έκανε το 80-84, ο Μόρις αστόχησε σε τρίποντο με τον Πανιωνιο να… τρώει αρκετά δευτερόλεπτα πριν ο Ντιούρεν κερδίσει φάουλ και διαμορφώσει το τελικό 80-86.

Εύκολο απόγευμα για τις γυναίκες στο Βόλεϊ 3-0 σετ τον Ναύαρχο Βότση

Λίνος Γαβριήλ: “Αφιερώνουμε τη νίκη στον Σάββα Τζουγκαράκη”