Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων: Μεγάλη νίκη επί του Ηρακλείου οι Παίδες με 57-88 (Vid)

Για την δεύτερη αγωνιστική του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων στο μπάσκετ έπαιξαν σήμερα το Ηράκλειο με τον Πανιώνιο όπου ο ιστορικός πήρε μια άνετη νίκη με 57-88

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλά και πήρε μια μικρή διαφορά αλλά το μαχητικό Ηράκλειο κατάφερε και ήταν πάντα κοντά στο σκορ και δεν άφησε τον Πανιώνιο να ξεφύγει έτσι και τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 16-19 υπέρ του Ιστορικού.

Στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου ένα τρίποντο του Βασιλάκη έφερε το παιχνίδι στα ίσια 19-19 και με καλές άμυνες το Ηράκλειο και συγχρόνως με αιφνιδιασμούς στην αντίπαλη ρακέτα κατάφερε και πήρε μία διαφορά των πέντε πόντων και στα μέσα του δεκαλέπτου έκανε το σκορ 26-21.

Ο τεχνικός του Ιστορικού πήρε ταϊμ ουτ για να οργανώσει την ομάδα και με την επιστροφή του ο Ιστορικός κατάφερε με ένα εύστοχο δίποντο του Τόλια να φέρει στα ίσια το παιχνίδι σε 26-26.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ο Πανιώνιος έδειξε πιο καλή ομάδα από τον αντίπαλό του και με καλές άμυνες αλλά και εύστοχα καλάθια στην επίθεση πήγε στο ημίχρονο την διαφορά στους 16 πόντους.

Να σημειώσουμε για το πρώτο ημίχρονο την πολύ καλή εμφάνιση με 6 κλεψίματα του Νουρτσελλάρη αλλά και φυσικά τους 25 πόντους του Τόλια με 2 στις 2 βολές 10 στα 17 δίποντα και 1 στα 4 τρίποντα.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου το Ηράκλειο προσπάθησε να μειώσει το σκορ αλλά ο Πανιώνιος έδειξε ομάδα που δεν θα άφηνε έτσι μια τέτοια διαφορά και στα μέσα της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν στο 45-61 υπέρ του Ιστορικού.

Έτσι βρήκε το τέλος της τρίτης περιόδου τον Πανιώνιο μπροστά με 52-71 και δεκαεννέα πόντου διαφορά.

Στην τελευταία περίοδο η διαδικασία ήταν εντελώς τυπική, το Ηράκλειο έδειχνε να μην μπορεί να αντιδράσει απέναντι στον Πανιώνιο. Οι αθλητές του Μελέτη έδειξαν για ακόμα μία φορά έτοιμοι για να πάρουν ακόμα μία νίκη και λίγα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα είχαν πάει την διαφορά στους 28 πόντους 56-88. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Πανιώνιος χαλάρωσε ο προπονητής έδωσε ευκαιρίες και από τον πάγκο έτσι ώστε να ξεκουράσει παίκτες και το παιχνίδι έληξε με τον Πανιώνιο νικητή με διαφορά 31 πόντων και σκορ 57-88.