Με το μυαλό στον αυριανό αγώνα οι «Πάνθηρες» κέρδισαν τον «Αρίων» Ξάνθης 46-65 (Vid)

Ο Πανιώνιος για την τέταρτη αγωνιστική του Πρωταθλήματος Παίδων στο μπάσκετ έπαιξε με τον «Αρίων» Ξάνθης όπου ο Ιστορικός είχε ένα εύκολο πρωινό και κέρδισε με 46-65

Πλέον όλοι στην ομάδα κοιτούν τον αυριανό αγώνα όπου θα είναι τελικός αν ο Παναθηναϊκός νικήσει σήμερα το απόγευμα την ομάδα του Ευόσμου «ΔΕΚΑ» και θα αναμετρηθούν οι δύο αήττητοι για την πρώτη θέση του Πρωταθλήματος Μπάσκετ Παίδων.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι «Πάνθηρες» μπήκαν με καλή ψυχολογία μετά το 3-0 στις νίκες και στα πρώτα πέντε λεπτά είχαν πάρει μία διαφορά δώδεκα πόντων από την ομάδα της Ξάνθης (2-14).

Δύο λεπτά πριν τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο και ενώ το σκορ ήταν 8-21 υπέρ του Πανιώνιου ο Νάνος ο Δημήτρης είχε έναν τραυματισμό και κάθισε στον πάγκο.

Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τον Πανιώνιο μπροστά με 8-24 σε ένα εύκολο πρωινό για τους κυανέρυθρους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος συνέχισε την καλή εμφάνιση που είχε από την αρχή του αγώνα και άνοιξε ακόμα την διαφορά (10-33) στην μέση του δευτέρου δεκαλέπτου, με τον Τόλια να έχει 10 πόντους σε 17 λεπτά αγώνα.

Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον Πανιώνιο μπροστά με διαφορά είκοσι τρις πόντους (26-49) και τον προπονητή του Ιστορικού να δοκιμάζει συστήματα για τον αυριανό τελικό με τον Παναθηναϊκό.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Πανιώνιος δεν χαλάρωσε καθόλου και κράτησε στο τρίτο δεκάλεπτο την διαφορά που είχε. Με καλές άμυνες αλλά και με στόχο στα αντίπαλα καλάθια κατάφερε και τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο με 38-55.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπικής διαδικασίας με τον Πανιώνιο να είναι πολύ χαλαρός αλλά και το μυαλό όλων των παικτών του Ιστορικού στον αυριανό τελικό με τον Παναθηναϊκό για το ποιος θα κατακτήσει το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων 2017-2018.

Έτσι το παιχνίδι τελείωσε με νικητή τον Πανιώνιο με 46-65. Ο Πανιώνιος πλέον με την τέταρτη συνεχή νίκη του πηγαίνει στους 8 βαθμούς του Πρωταθλήματος περιμένοντας τον Παναθηναϊκό για το τι θα κάνει το απόγευμα με την ομάδα του Ευόσμου «ΔΕΚΑ».