ΜΠΑΣΚΕΤ

Με το δεξί ο μπασκετικός Πανιώνιος νίκησε τον Κρόνο 68-59

0

Με την πείρα των παλιών και τα πνευμόνια των μικρών ο Ιστορικός ξεκίνησε με το δεξί το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής στο μπάσκετ ανδρών

Μετά από σχεδόν 2 χρόνια απουσίας από τις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις του ο μπασκετικός Πανιώνιος νίκησε με 68-59 για την πρώτη αγωνιστική του 2ου ομίλου τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου.

Η παρουσία των φιλάθλων και οπαδών του Πανιωνίου ήταν καθοριστική για την ηθική υποστήριξη της ομάδας όπου ένα κατάμεστο Βαρίκας τραγουδούσε για τον Ιστορικό.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν μουδιασμένο και για τις δύο ομάδες ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και προηγήθηκαν με 3-9 στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Ο Πανιώνιος όμως χάριν στην ευστοχία του Κυρίτση και την πείρα του Μίχαλου κατάφερε και έκαναν ένα σερί 12-0 και προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 15-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος κράτησε την υπεροχή τόσο στην αμυντική λειτουργία όσο και σε εύστοχα σουτ στην επίθεση παρά την πίεση που είχε από τον Κρόνο και τελείωσε το ημίχρονο με διαφορά εννέα πόντων (31-23).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπιζάνης έκανε καλή διαχείριση του ρόστερ που διαθέτει και με την βοήθεια των παλιών ΑΛΛΑ και τα πνευμόνια των μικρών κατάφερε να μην απειληθεί σε κανένα δεκάλεπτο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της τελευταίας περιόδου ήταν ο Βαλιώτης όπου πέτυχε και 10 πόντους στον αγώνα. Ο σκόρερ της ομάδας ήταν ο Κυρίτσης με 29 πόντους.

‘Ετσι το τέλος του αγώνα βρήκε τον Πανιώνιο να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με 68-59 και να κοιτά πλέον τον επόμενο αγώνα (Εκτός έδρας) την Κυριακή 24/10 με το Αιγάλεω.

Δεκάλεπτα: 15-11, 31-23, 48-40, 68-59

Πανιώνιος: Βαλιώτης(10), Λάζαρης, Μίχαλος(5), Μπελίτσης(5), Κανελλόπουλος(3), Σκουλούδης, Λιαράκος, Σκαρμούτσος, Κολσούσογλου(5), Κυρίτσης(29), Ρουμελιώτης(10), Λυκογιάννης.

Κρόνος: Γκάτζο(4), Δήμου(8), Νάτσος, Ξιούρας(6), Δέδες(7), Παναγής, Πιτούλης(10), Δρίβας(2), Βαρσαμούδης(12), Βαρνάβας(4), Ανδρακάκος, Τσάβος(6).

Basketball Β’ Εθνική: Πανιώνιος – Κρόνος Αγίου Δημητρίου Live