Με το δεξί η επιστροφή στην Α1 του Πανιώνιου στο Πόλο

Ο Πανιώνιος στη πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 ξεκίνησε με το δεξί νικώντας το Παλαιό Φάληρο με 11-8. Το κλειστό της Νέας Σμύρνης ήταν κατάμεστο από κόσμο που στήριξαν την πρώτη νίκη του ιστορικού στην Α1

Εκτός από το πρώτο γκολ που πέτυχε το Φάληρο στα πρώτα λεπτά του πρώτου οκταλέπτου κάνοντας το 0-1 με τον Τρούλο και προηγήθηκε στο σκορ, δεν ξανά προηγήθηκε σε κανένα οκτάλεπτο του αγώνα. Ο Πανιώνιος κατάφερε και έβγαλε τρία γρήγορα γκολ με τους Καζάζη, Δήμου με πέναλτι, και Σπούνερ κάνοντας το 3-1 προς το τέλος του πρώτου οκταλέπτου. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα ο Τρούλος μείωσε σε 3-2.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο ο Σπούνερ έκανε το 4-2 και το 5-2 ο Αλεξίου για τον Πανιώνιο. Ο Αλαφραγκής μείωσε σε 5-3, ενώ πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Τρούλος έκανε το 5-4 για το Παλαιό Φάληρο.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ένα δυνατό σουτ του Αλεξίου από τα 2m έκανε το 6-4 για τον Πανιώνιο αφιερώνοντας το γκολ στην κερκίδα του ιστορικού. Ο Τρούλος όμως όπου με τα δυνατά του σουτ μείωσε και πάλι σε 6-5. Ο Πανιώνιος κατάφερε πάλι με τον Αλεξίου κάνοντας το τρίτο προσωπικό του γκολ το σκορ σε 7-5.

Το παιχνίδι είχε ανοίξει για τα καλά και από τις δύο ομάδες όπου το Παλαιό Φάληρο κατάφερε και μείωσε πάλι με τον Αλαφραγκή κάνοντας το 7-6. Οι Πάνθηρες στις εξέδρες με τα τραγούδια τους δεν σταμάτησαν ούτε δευτερόλεπτο να στηρίζουν την ομάδα όπου και κατάφερε και έκανε το 8-6 με τον Γιαννόπουλο.

Το τελευταίο οκτάλεπτο ο ΑΟΠΦ ήθελε να κάνει την ανατροπή και γύρισε σε πρες. Ο Τρούλος πέτυχε ακόμα ένα γκολ και έφερε στο γκολ το παιχνίδι κάνοντας το 8-7.

Στο 5:05 ο Πανιώνιος κέρδισε πέναλτι από τον Τρούλο και ο Δήμου έκανε το 9-7. Ο Γαρδίκας από την πλευρά του Φαλήρου μείωσε σε 9-8 κάνοντας ντέρμπι τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Στο 2:19 ο Πανιώνιος έβγαλε απίθανη ασίστ με τον Βέκκο στον Καζάζη όπου και πέτυχε το 10-8 και να πάρει “φωτιά” το κολυμβητήριο της Αρτάκης. Το τελειωτικό 11-8 έγινε από τον Σπούνερ με εξαιρετική προσπάθεια αφού απέφυγε όλη την άμυνα του Φαλήρου και κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα.

Πανιώνιος – ΑΟ Παλαιού Φαλήρου 11-8 (3-2, 2-2, 3-2, 3-2)

Πανιώνιος (Κώστας Δήμου): Φλέγκας, Καζάζης 2, Γεωργακόπουλος, Σπούνερ 3, Δημακόπουλος, Καρακάσης, Γιαννόπουλος, Παπαδόπουλος Δ., Αλεξίου 4, Γαβαλάς Σπ., Βέκκος, Δήμου Δ. 2, Στάθας, Δούκας, Μπουζαλάς

ΑΟ Παλαιού Φαλήρου (Τεό Λοράντος): Χαϊδόπουλος, Γωνιωτάκης, Γαρδίκας 1, Αλαφραγκής 2, Αθυμαρίτης, Δίπλαρος, Τσολακούδης, Ρομπόπουλος, Κοπελιάδης, Τρούλος 5, Ντε Σόουζα, Γαβαλάς Ι., Μητράκης, Κουρμελές, Κοντονής Ν.