Με ισοπαλία 1-1 έληξε το Εθνικός – Πανιώνιος

0

Ο Πανιώνιος οδηγεί την κούρσα του 6ου ομίλου της Γ’ Εθνικής αήττητος και με μία μοναδική ισοπαλία στα έξι παιχνίδια που έχει δώσει φέτος από τον Εθνικό

Στο γήπεδο της Καλλιθέας ο Ιστορικός φιλοξενήθηκε για την 6η αγωνιστική του 6ου ομίλου της Γ’ Εθνικής από τον Εθνικό. Ένα παιχνίδι από τα παλιά όταν και οι δύο βρίσκονταν στην τότε Α’ Εθνική.

Οι ποδοσφαιριστές του Κοροπούλη μπορεί να τους «έκλεψαν» τη νίκη στο 90’ με ένα πέναλτι που ο διαιτητής του αγώνα το έδωσε αμέσως χωρίς να το σκεφτεί αλλά το “τρένο” που λέγετε Πανιώνιος συνεχίζει για τους οπαδούς του και τους φιλάθλους του μέχρι την άνοδο της ομάδας εκεί που ανήκει.

Ο Πανιώνιος ήταν πιο οργανωμένος ξεκίνησε καλά στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε και έβγαλε φάσεις από το τρίτο λεπτό του αγώνα με τον Πίσπα. Στο 7’ ο Αρκούδας ανέκοψε καλή επιθετική προσπάθεια του Ξυγκόρου.

Ο Εθνικός κατάφερε και ισορρόπησε το παιχνίδι μετά το 20’, ενώ στο 14’ ο Μακρίδης πήρε την μπάλα καθαρά από τον αντίπαλο και πριν βγει απέναντι στο αντίπαλο τερματοφύλακα ο επόπτης του έδωσε φάουλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος μπήκε αποφασιστικός και κατάφερε και έβγαλε το γκολ με ωραίο σουτ του Σταμάτη στο 63’. Μέχρι και εκείνη την στιγμή ο ιστορικός κρατούσε άνετα το μηδέν στην εστία του και είχε πολλές αντεπιθέσεις. Την μοναδική καλή ευκαιρία του Εθνικού την είχε ο Παυλής ακριβώς μετά το γκολ του Σταμάτη.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι ποδοσφαιριστές του Κοροπούλη υποχώρησαν και έδωσαν χώρους στον Εθνικό. Σε μία φάση διαρκείας ο Μακρίδης κέρδισε το πέναλτι στο 90’ όπου είχε την κατοχή της μπάλας και ανατράπηκε μέσα στην περιοχή. Ο διαιτητής του αγώνα το είδε πέναλτι και το έδωσε αμέσως. Ο Πεχλιβανίδης το εκτέλεσε και ισοφάρισε σε 1-1 όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Ο Πανιώνιος με την ισοπαλία αυτή πηγαίνει στους 16 βαθμούς και οδηγεί την κούρσα του 6ου ομίλου. Την άλλη Κυριακή υπάρχει ντέρμπι κορυφής με την Ηλιούπολη όπου φιλοξενείται στη Νέα Σμύρνη και εκεί θα ξεκαθαρίσει η πρώτη θέση του ομίλου.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Πάρης Κωνσταντακόπουλος): Μανωλικίδης, Νταούλια, Αρκούδας, Παπαγεωργίου, Πεχλιβανίδης, Ξενοπανάγος, Μπασινάς (53′ Παυλής), Λώλος, Ματσαδές, Σαρρηγιάννης (73′ Στάμος), Λεπενιώτης (65′ Μακρίδης)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δημήτρης Κοροπούλης) Στουρνάρας, Λάμψιας (80′ Καραβίδας), Ξυγκόρος, Κοντοές, Ζούλιας, Μπρέγκου (59′ Κουτσάκης), Μακρίδης, Πίσπας (71′ Παπαδόπουλος), Σταμάτης, Γροντής, Μούντριχας (80′ Λιούμης)