Με άλλη ψυχολογία 3-0 τον Παναιτωλικό

Ο Πανιώνιος κατάφερε και κέρδισε το παιχνίδι “ζωής ή θανάτου” με τον Παναιτωλικό και πλέον με την ψυχολογία στα “ύψη” καταφέρνει και φτάνει τους 6 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Ένας μήνας ο Νοέμβριος για τον Πανιώνιο που όχι μόνο έμεινε αήττητος αλλά κατάφερε η ομάδα να βρει την ψυχολογία της ειδικά στα τελευταία παιχνίδια και να εμφανίζεται από το “βάθος” ο Πανιώνιος που όλοι γνωρίζουμε.

Οι «κυανέρυθροι» γνώριζαν πως σε περίπτωση νίκης θα προσπερνούσαν στο +2 τους Αγρινιώτες στη βαθμολογία και θα αποκτούσαν άλλον αέρα στο αγώνα της παραμονής. Ενώ η ομάδα του Χάβου που για 11 αγωνιστικές στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος δεν είχε σταυρώσει νίκη ήθελε όσο κανείς άλλος το τρίποντο αυτό.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και η ομάδα βγήκε μπροστά για να πετύχει το γκολ από το πρώτο ημίχρονο. Μόλις στο 11΄ο Αραμπούλι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι μετά από ωραίο σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Ο Γεωργιανός επιθετικός πήρε το…αίμα του πίσω πέντε λεπτά αργότερα (16΄) βρίσκοντας δίχτυα, έπειτα από μια φάση που προκάλεσε διαμαρτυρίες από πλευράς φιλοξενούμενων για επιθετικό φάουλ του σκόρερ στο ξεκίνημα της φάσης στον Γιοβάνοβιτς. Ο διαιτητής είδε το VAR και σε συνεννόηση με τον διαιτητή του VAR έδειξε την σέντρα.

Η ομάδα του Μάκη Χάβου αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στο χώρο της μεσαίας γραμμής και απείλησε μόνο μια φορά με τον Λιάβα (35΄) την εστία του Μαλέρμπ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μάκης Χάβος έκανε αλλαγή και έβαλε τον Ντάλσιο όπου έδωσε πιο πολύ ενέργεια στην επιθετική του γραμμή. Ο Πανιώνιος έμεινε πιο πολύ να κρατά την αμυντική του γραμμή και να προσπαθεί με αντεπιθέσεις να βρει το δεύτερο γκολ.

Επίσης στο δεύτερο ημίχρονο έδειξε ότι υπήρχε μεγάλο πρόβλημα για τους γηπεδούχους στην μεσαία γραμμή αλλά ο Παπαβασιλείου δεν ήθελε να ρισκάρει να βάλει τον Μιλόγεβιτς μέσα.

Το γκολ του Άρτσε στο 80΄επί της ουσίας ήρθε να δώσει την χαριστική βολή στον Παναιτωλικό και να ρίξει τίτλους τέλους στη σεμνή τελετή με τον Εμμανουηλίδη να βάζει το…κερασάκι στην τούρτα της νίκης με ένα τρίτο γκολ (3-0) στις καθυστερήσεις του αγώνα. Πλέον ο Ιστορικός με τους έξι βαθμούς φεύγει οριστικά από την τελευταία θέση της βαθμολογίας και όλοι κοιτούν το επόμενο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Να σημειώσουμε ότι μεσοβδόμαδα υπάρχει ο επαναληπτικός του Κυπέλλου Ελλάδος στη Νέα Σμύρνη με τον Ολυμπιακό Βόλου.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μαλέρμπ, Παπαγεωργίου, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Λυμπεράκης, Κόρμπος, Μασούρας (86′ Ρέντζας), Οικονομίδης, Άρτσε (89′ Τσιλούλης), Παπανικολάου (82′ Εμμανουηλίδης), Αραμπούλι.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ (69′ Γιαννακόπουλος), Σανιά, Μαρσιάλ, Γιοβάνοβιτς, Λουσέρο, Λιάβας, Τσιγγάρας (60′ Μπαϊροβιτς), Ταχάρ, Φυτόπουλος (46′ Ντάλσιο), Αριγίμπι, Ντίαζ.