Με αέρα Ευρώπης ο ιστορικός

Ο Πανιώνιος ξεπέρασε την ήττα από τα Γιάννινα και προχώρησε με νίκη θριάμβου επί του Παναιτωλικού με 2-0 σε μία καυτή έδρα αυτή της Νέας Σμύρνης.

Οι «κυανέρυθροι» κατέβηκαν με σύστημα 4-2-3-1 και τον Γιαννιώτη κάτω από τα γκολπόστ με τους Βλάχο, Ρισβάνη, Γκιοατά και Τασουλή αμυντική τετράδα. Αμυντικά χαφ ήταν οι Κόρμπος και Σιώπης, ενώ την τριάδα πίσω από τον Μπεν αποτελούσαν οι Μασούρας (αριστερά), Καθάριος (δεξιά), και Μασούντ (ελεύθερο ρόλο).

Από την πλευρά του ο Παναιτωλικός με τον Γιάννη Νταλακούρα να καθοδηγεί από τον πάγκο (ο Μάκης Χάβος θα αναλάβει από την επόμενη αγωνιστική) προέβη σε μία αλλαγή σε σχέση με τον αγώνα με την ΑΕΚ. Συγκεκριμένα στο 4-3-3 ο Μουνιός ήταν αυτός που είχε πάρει την θέση του Κλέσιο στην επιθετική τριάδα. Την ενδεκάδα των φιλοξενούμενων αποτελούσαν οι Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Χαντάκιας, Τσοκάνης, Κουτρομάνος, Μάκος, Πάουλο, Μουνιός, Ρότσα, και Μαρκόφσκι.

Ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που μπήκε δυνατά και στο 4ο λεπτό απείλησε με την κεφαλιά του Μάκου η οποία κατέληξε μόλις άουτ.

Οι δύο ομάδες ψάχνονταν, αφού ο Πανιώνιος προσπαθούσε να προσαρμοστεί με τα νέα πρόσωπα με τον Παναιτωλικό από την πλευρά του να δείχνει ανήμπορος όχι απλά να απειλήσει, αλλά και να δημιουργήσει μια οργανωμένη επίθεση.

Από το 15′ και μετά ο Μασούντ άρχιζε να ανεβάζει στροφές και κατά συνέπεια και ο Πανιώνιος. Σιγά σιγά οι «κυανέρυθροι» πήραν τον έλεγχο του αγώνα, μετέφεραν το παιχνίδι στο μισό του Παναιτωλικού και κατάφεραν να προηγηθούν στο 25′.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ και αφού οι φιλοξενούμενοι δεν καθάρισαν την φάση, ο Μπεν από τα αριστερά έβγαλε την σέντρα και ο ξεχασμένος Ρισβάνης με δυνατό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής εκτέλεσε τον Κυριακίδη.

Με αυτό το γκολ ο Πανιώνιος πήρε το πάνω χέρι και είχε τον έλεγχο του α’ ημιχρόνου, καθώς ο Παναιτωλικός έδειχνε αδυναμία να μπορέσει να χτυπήσει το παιχνίδι.

Στην επανάληψη η εικόνα δεν άλλαξε. Ο Πανιώνιος είχε την κατοχή της μπάλας, ο Παναιτωλικός έδειχνε να έχει συμβιβαστεί με την μοίρα του από νωρίς και στο 54′ με ωραίο σουτ ο Καθάριος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0, σε μια φάση η οποία ξεκίνησε πάλι από εκτέλεση κόρνερ.

Ο Πανιώνιος ήταν αυτός που θα μπορούσε να φτάσει και σε τρίτο γκολ, αλλά ο Κυριακίδης απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Σιώπη (αν έμπαινε θα μιλούσαμε για το πρώτο γκολ του Μανώλη Σιώπη στον Πανιώνιο).

Μέχρι το τέλος του αγώνα η εικόνα δεν άλλαξε με τον Πανιώνιο να κρατάει άνετα το υπέρ του σκορ με τον Παναιτωλικό απλά να συμβιβάζεται με την μοίρα του (μια τελική στο δεύτερο ημίχρονο και αυτή στο 93’ με σουτ του Μαρκόφσκι που απέκρουσε ο Γιαννιώτης).

Οι ενδεκάδες των ομάδων

Πανιώνιος (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Βλάχος, Ρισβάνης, Γκιοατά, Τασουλής, Σιώπης, Κόρμπος, Μασούρας (77′ Ταπόκο), Μασούντ (90′ Γεσίλ), Καθάριος (62′ Σαββίδης), Μπεν

Παναιτωλικός (Γιάννης Νταλακούρας):  Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Χαντάκιας (61′ Κλέσιο), Τσοκάνης, Κουτρομάνος, Μάκος, Πάουλο (70′ Ρόσα), Ρότσα, Μουνιός (61′ Λόπες), Μαρκόφσκι.