Λάθη, Λάθη, Λάθη, Λάθη, Λάθη και 5-0 γιατί? (Vid)

Όταν κάνεις λάθη μέσα στην άμυνα σου ο αντίπαλος όποιος και να είναι θα τα εκμεταλλευτεί και θα σου βάζει γκολ όσες και τελικές και να κάνεις ότι και προϊστορία και να έχεις

Ένας Πανιώνιος με πολλά λάθη στην άμυνα από τον Ντομίγκεζ Σταυρόπουλο και τον Μανοίλοβιτς έδωσε τις μοναδικές ευκαιρίες που είχε ο Παναιτωλικός στην περιοχή του να τις κάνει γκολ και να πάει στο ημίχρονο με ένα 3-0.

Αυτό συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο όπου με το ξεκίνημα ακόμα ένα λάθος δεχτήκαμε και το τέταρτο και ανάγκασε τον Μάντζιο να κάνει αλλαγή τερματοφύλακα και αμυντικού. Ενώ στο 72′ θα έρθει και η «ταφόπλακα» του 5-0.

Κάποιοι μέσα και έξω από την ΠΑΕ πρέπει να αναρωτηθούν το γιατί? Αυτό το γιατί που έπρεπε ο καθένας τους να το είχε δει από την αρχή του πρωταθλήματος. Η σημερινή εμφάνιση του Πανιώνιου είναι απλά με μία λέξη ΝΤΡΟΠΗ.

Δεν μπορεί και δεν υπάρχει δικαιολογία για αυτή την εμφάνιση. Δεν γίνεται να έχεις παραπάνω τελικές χωρίς στόχους στην εστία και με όποια τελική έβγαζε ο Παναιτωλικός να σου βάζει γκολ στην άμυνα. Πρέπει από αύριο κιόλας η ομάδα να ανασυνταχθεί γιατί η χρονιά κινδυνεύει να χαθεί χωρίς να το καταλάβουμε.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με ρυθμό και από τις δύο ομάδες αλλά στην πρώτη του ευκαιρία ο Παναιτωλικός έκανε γρήγορα το 1-0.

Στο 6′ και μετά από λάθος του Ντομίνγκεζ που έχασε τον Άργκουζ κατάφερε και έπιασε την κεφαλιά ο δεύτερος κάνοντας το 1-0.

Ο ρυθμός του αγώνα παρά το γκολ του Παναιτωλικού δεν έπεσε και οι δύο ομάδες είχαν εκατέρωθεν επιθέσεις και στις δύο εστίες.

Ο Πανιώνιος αντιθέτως συνέχισε να κάνει τα τραγικά λάθη και ένα από αυτά του Σταυρόπουλου που γλίστρησε του στοίχισε στο 20′ το δεύτερο γκολ του Παναιτωλικού. Ο Μανά έκλεψε την μπάλα από τον Κόσιτς πάτησε περιοχή για να αφήσει στον Μπαϊροβιτς που ήρθε τρένο να πλασάρει για το 2-0.

Ενώ στο 30′ ο διαιτητής του αγώνα δεν είδε καθαρό φάουλ επάνω στο Άρτσε από τον Άργκους μισό μέτρο έξω από την μεγάλη περιοχή. Να σημειώσουμε ότι ο ρέφερι ήταν πολύ μακριά από την φάση.

Η ομάδα του Δέλλα εκμεταλλεύτηκε στο ακέραιο τις ευκαιρίες της και τα πολλά λάθη στην άμυνα του Πανιώνιου και για πρώτη φορά φέτος έφτασε σε τρίτο γκολ μέσα σε ένα ημίχρονο. Σε σέντρα από τον Μαρινάκη, οι αμυντικοί του Πανιωνίου ξέχασαν τον Μάζουρεκ και ο Αργεντινός πέτυχε το 6ο φετινό του γκολ για φέτος και κάνοντας στο 41′ το 3-0. Με αυτό το σκορ βρήκε και τις δυο ομάδες το ημίχρονο του αγώνα.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τον Πανιώνιο να μπαίνει πιο επιθετικά αλλά όπως και στο πρώτο ο Παναιτωλικός πετυχαίνει τα γκολ γιατί? Γιατί η άμυνα δεν υπήρχε γιατί δεν υπήρχαμε.

Έτσι μόλις στο 49′ ο Παναιτωλικός θα πετύχει και το τέταρτο γκολ του μετά από γύρισμα στην περιοχή από τον Μανά, δεν μπορεί να διώξει ο Σταυρόπουλος και ο Μάζουρεκ βρίσκει και πάλι δίχτυα κάνοντας το 4-0.

Ο Μάντζιος μετά το γκολ θα κάνει δύο αλλαγές βγάζοντας τερματοφύλακα και αμυντικό. Ο Μπανανά πήρε την θέση του Σταυρόπουλου και ο Μαλέρμπ στη θέση του Μανοϊλοβιτς.

Στο 57′ ο Πανιώνιος θα είχε ακόμα μια τελική σε κεφαλιά του Ντουρμισάι όπου απέκρουσε ο Γιαννακόπουλος σε κόρνερ.

Δεν έφτανα όλα και στο 59′ ο Κόσιτς πήρε και δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποχώρησε από το γήπεδο αφήνοντας τον Πανιώνιο με δέκα παίκτες.

Στο 72′ θα έρθει και η ταφόπλακα για τον Πανιώνιο όταν σε γύρισμα από τον Μανά στην περιοχή και ο Γουίλιαν θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα για πέμπτη φορά στο Αγρίνιο.

Μετά από αυτό το λεπτό το παιχνίδι «έσβησε» αγωνιστικά ο Παναιτωλικός απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα και με ένα 5-0 κλείδωσε από μεριά του την παραμονή στην κατηγορία με το «τρίποντο» που πήρε και αρχίζουν τα δύσκολα για την ομάδα του Πανιώνιου.

Η ενδεκάδα του Παναιτωλικού: Γιαννακόπουλος, Μαρινάκης, Αργκους, Μιχάι, Αμαράλ,Τσιγγάρας, Ντίας, Μανά, Ουίλιαν, Μάζουρεκ, Μπαϊροβιτς.

Η ενδεκάδα του Πανιωνίου: Μανοϊλοβιτς, Παπαγεωργίου, Ντομίνγκεζ, Σταυρόπουλος, Κόσιτς, Κόρμπος, Μαξίμοβιτς, τους Μπουμάλ, Μανθάτης, Αρτσε, Ντουρμισάι.