Κύπελλο Ελλάδος: Πανιώνιος – Παναιτωλικός 1-1

0

Πανιώνιος – Παναιτωλικός στον επαναληπτικό αγώνα του (0-0) του Αγρινίου της φάσης των “16” είχαμε σήμερα.

Ο Παναιτωλικός πήρε την πρόκριση μέσα στη Νέα Σμύρνη τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη της παράτασης του αγώνα το μόνο που κατάφερε ο Πανιώνιος ήταν να ισοφαρίσει τρία λεπτά μετά.

Ένα γκολ από στημένη φάση στο 116′ με τον Μπαϊροβιτς έστειλε τον Παναιτωλικό στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Ο Πανιώνιος ισοφάρισε μετά από τρία λεπτά στο 119′ με τον Ντομίνγκες με κεφαλιά και ο ίδιος έχασε ευκαιρία στην λήξη του αγώνα να κάνει το 2-1.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλά και πίεζε πολύ στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα αλλά ο Παναιτωλικός στη συνέχεια βρήκε τα “πατήματά του” στο γήπεδο και ανέβασε και αυτός στροφές και κατάφερε και είχε δύο δοκάρια με τον Σίενστεντ στο (9′) και ύστερα με τον Ρόσα στο (17′). Οι κυανέρυθροι έδωσαν γήπεδο στον Παναιτωλικό και προσπαθούσαν με κόντρες να απειλήσουν την αντίπαλη εστία.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση παρέμεινε ίδια ο Πανιώνιος συνέχιζε να παίζει με κόντρες ενώ ο Παναιτωλικός είχε την κατοχή και στα στημένα ήταν πολύ επικίνδυνος όπως του Σίενστεντ στο 66′. Ο Πανιώνιος στο 73′ «άγγιξε» το γκολ με τον Αραμπούλι, αλλά ο Κνετ αντέδρασε σωστά στο κοντινό του πλασέ. Αμέσως μετά ο Τζανάκης κατάφερε και έσωσε την εστία του όταν ο Εμμανουηλίδης ήταν έτοιμος να πετύχει το γκολ. Η κανονική διάρκεια του αγώνα τελείωσε με μία καλή επέμβαση του Κότνικ σε σουτ του Ντουάρτε.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και η κούραση ήταν εμφανής και στις δύο ομάδες, αλλά το φινάλε του αγώνα (Τα τέσσερα τελευταία λεπτά) ήταν ότι δεν είδαμε μέσα σε 115′ λεπτά.

Σε αυτό το διάστημα είχαν από ένα ακυρωθέν γκολ (Αραμπούλι για φάουλ νωρίτερα του Ντομίνγκες και Μπαϊροβιτς για οφ σάιντ) και φτάσαμε στο 116′ χωρίς σκορ. Στο 116′ ο Μπαϊροβιτς με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στην γωνία της εστίας του Κότνικ και ο Παναιτωλικός βρέθηκε «αγκαλιά» με την πρόκριση. Όμως ο Πανιώνιος ανέβασε στροφές (λίγο αργά) και στο 119΄ ο Ντομίνγκες με πολύ όμορφη κεφαλιά ισοφάρισε και μάλιστα ο Βραζιλιάνος στόπερ απείλησε και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, και με δυνατό σουτ η μπάλα πέρασε λίγο άουτ για να κάνει το 2-1.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Kότνικ, Ρέντζα, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Λυμπεράκης (63′ Σαραμαντάς), Παπαγεωργίου, Οικονομίδης (68′ Παπανικολάου), Εμμανουηλίδης, Τσιλούλης Mιλόγεβιτς (111′ Γρίβας), Αραμπούλι,

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ, Σανιά, Σιένστεντ, Γιοβάνοβιτς, Κέβιν (63′ Τζανακάκης), Τσιγγάρας, Ντάλσιο, Ντουάρτε, Αλβαρες (73′ Μιμίτο), Ρόσα (90’+6′ Φυτόπουλος), Ντίας (67′ Μπαϊροβιτς).