Κύπελλο Ελλάδος: Ολυμπιακός Βόλου vs Πανιώνιος 0-3

Ο Πανιώνιος πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στο Αλκαζάρ (0-3) αντιμετωπίζοντας τον Ολυμπιακό Βόλου για το Κύπελλο Ελλάδος

Με δύο γκολ του Εμμανουηλίδη και ένα του Οικονομίδη ο Πανιώνιος είναι από τώρα στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος μιας και κέρδισε με 0-3 στο Αλκαζάρ τον Ολυμπιακό Βόλου. Η ρεβάνς πλέον είναι μια τυπική διαδικασία για τους κυανέρυθρους στη Νέα Σμύρνη.

Σαφώς ανώτερος ο Πανιώνιος και στα 90′ λεπτά του αγώνα κατάφερε και έβγαλε 3 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και «γέμισε» ψυχολογία για την δύσκολη συνέχεια που έχει για το Πρωτάθλημα Ελλάδος.

Στο 57′ ο Πανιώνιος άνοιξε το σκορ όταν ο Εμμανουηλίδης ανατράπηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή από τον Ρόκα, ο ίδιος εκτέλεσε το πέναλτι και έκανε το 0-1. Στο 64′ ένα καλό σουτ του Οικονομίδη από το ημικύκλιο της περιοχής έστειλε την μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα γράφοντας το 0-2. Το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε πάλι από τον Εμμανουηλίδη όπου με προβολή προ κενής εστίας στο 88′ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σούλης Παπαδόπουλος): Μακρυωνίτης, Κόλα, Τσίτας, Τζέφερσον (54’ Καρακώστας), Βοσνακίδης, Ρόκας, Μπουτζίκος, Γραικός, Παπαϊωάννου, Κουτσιανικούλης (66’ Κλεμέντε), Δεινόπαπας (63’ Πριόνας).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Μαλέρμπ, Λυμπεράκης, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Ρέντζας (46’ Παπαγεωργίου), Κόρμπος (68’ Τσιλούλης), Οικονομίδης, Εμμανουηλίδης, Δούμτσιος, Κιάκος, Γρίβας.