Κοίταξε στα «μάτια» το Περιστέρι ο Πανιώνιος

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, το Περιστέρι κέρδισε τον Πανιώνιο (74-71) αλλά κρατάμε την πολύ καλή εμφάνιση του Ιστορικού εκτός έδρας με τον πρώτο στην βαθμολογία της Basket league

Δεν είδαν καθαρό φάουλ στον Μπέρι οι διαιτητές στα 37″ πριν το τέλος του αγώνα όπου είναι 100% υπεύθυνοι για την άδικη ήττα του Ιστορικού μέσα στο Περιστέρι.

Ο Πανιώνιος παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο και έβαλε στα «σχοινιά» την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη. Τελικά, ο «Ιστορικός» έχασε το προβάδισμα που απέκτησε στο 33ο λεπτό (52-60) και ηττήθηκε από τους γηπεδούχους με 74-71, σε ένα φινάλε που τα είχε όλα!

Ο Πανιώνιος διαμαρτύρεται σωστά για καθαρό φάουλ του Βασιλόπουλου στον Μπέρι το οποίο δεν σφυρίχτηκε ποτέ, ενώ  λίγο νωρίτερα δόθηκε αμφισβητούμενο φάουλ του Όστιν στον Μπεντίλ. Τελικά, ο Μπέρι αστόχησε, το Περιστέρι πήγε στις βολές για το 74-71 και το άστοχο τρίποντο του Σίνγκλερ ολοκλήρωσε το ματς χωρίς επιτυχία για τον Πανιώνιο, που έμεινε στο 3-6. Στο 8-1 η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη.

Μπέρι και Σίγκλερ ήταν για ακόμα μια φορά οι πρωταγωνιστές για τον Πανιώνιο όπου είχαν 27/3 ο Μπέρι και 16/7 για τον Σίγκλερ.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε εντυπωσιακά στο ματς και προηγήθηκε με 13-7 στο 5ο λεπτό. Αυτό πάντως δεν πτόησε τους γηπεδούχους, που έβγαλαν γρήγορα αντίδραση για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (21-18).

Το Περιστέρι δεν μπόρεσε πάντως να ξεφύγει, καθώς ο Πανιώνιος έβρισκε συνεχώς λύσεις και απαντούσε σε κάθε προσπάθεια… κυριαρχίας των γηπεδούχων και του εξαιρετικού Γκρέι. Έτσι, η διαφορά στο ημίχρονο έμεινε σε… χαμηλά επίπεδα για το σύνολο του Αργύρη Πεδουλάκη (38-34).

Το ντέρμπι είχε πάρει… σάρκα και οστά, με τον Πανιώνιο να παραμένει σταθερά μέσα στο ματς και να περνά μπροστά στο σκορ (45-47) στο 26ο λεπτό. Η ομάδα του Νίκου Οικονόμου είχε καλή ψυχολογία και το Περιστέρι παρουσίασε δυσκολία στο επιθετικό κομμάτι, ωστόσο οι γηπεδούχοι κράτησαν ένα ελαφρύ προβάδισμα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (52-51).

Η τέταρτη περίοδος ήταν μία διαφορετική ιστορία και αυτό… δημιουργήθηκε από την εξαιρετική παρουσία του Πανιωνίου. Ο «Ιστορικός» βρήκε σκορ από Μπέρι και Σίνγκλερ, κάτι που έφερε ως φυσικό επόμενο ένα σερί 11-3, το οποίο έδωσε στον Πανιώνιο ένα ισχυρό προβάδισμα οκτώ πόντων (52-60, 33′). Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το ματς και μείωσαν λίγο αργότερα στον πόντο (61-62 και 63-64), με τον Μπέρι να φέρνει την ομάδα του στο +4 (63-67) με έμμεσο τρίποντο στο 38ο λεπτό.

Το… θρίλερ συνεχίστηκε, με τον Μπεντίλ να ισοφαρίζει σε 69-69, 90″ πριν το τέλος. Ο Γκανέζος ισοφάρισε ξανά λίγο αργότερα (71-71), ενώ με 1/2 βολές έδωσε προβάδισμα στο Περιστέρι (72-71), 40″ πριν την λήξη. Τελικά, οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 74-71, αφού ο Σίνγκλερ αστόχησε στο τρίποντο που θα οδηγούσε το ματς στην παράταση.