ΠΟΛΟ

Ηττήθηκε στην Γλυφάδα ο Πανιώνιος με 10-9

0

Ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να πάρει την πιο σημαντική νίκη στο πόλο ανδρών της Α1 επί της Γλυφάδας και έχασε με 10-9.

Μπορεί να ξεκίνησε δυνατά το πρώτο οκτάλεπτο ο Πανιώνιος και να πήρε μια διαφορά 2 γκολ από την Γλυφάδα με γκολ των, Δήμου με πέναλτι κάνοντας το 0-1, ο Βέκκος μετά από ωραία πάσα του Σπούνερ έκανε το 1-2, ο Σπόυνερ από τα έξι μέτρα έκανε το 2-3 και ο Γαβαλάς το 2-4 από τη θέση ένα.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο η Γλυφάδα μπόρεσε να αντιδράσει και ισοφάρισε με την λήξη του ημιχρόνου σε 5-5.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γλυφάδα πήρε ένα προβάδισμα τριών γκολ στο τρίτο οκτάλεπτο και έκανε το σκορ 9-6.

Το τελευταίο οκτάλεπτο του αγώνα ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά και μείωσε σε 9-7 μέσα σε ένα λεπτό. Ο αγώνας είχε πολύ ένταση και από τις δύο ομάδες και για αρκετά λεπτά η μπάλα ανεβοκατέβαινε στις περιοχές χωρίς να μπει γκολ.

Η Γλυφάδα κατάφερε και πέτυχε γκολ 2:18 πριν την λήξη του αγώνα και έκανε το 10-7. Ο Πανιώνιος δεν τα παράτησε και ανέβασε την πίεση στην περιοχή της Γλυφάδας και μείωσε σε 10-8, 1:45 πριν την λήξη του αγώνα.

Στη συνέχεια ο Σπούνερ μείωσε σε 10-9, ένα λεπτό πριν την λήξη, στο τελευταίο δευτερόλεπτο ο Γαβαλάς της Γλυφάδας απέκρουσε σουτ του Καρακάση και απέτρεψε την ισοπαλία.

Οι κυανέρυθροι απομακρύνθηκαν από το όνειρο των πλέι οφ και θα επιδιώξουν πλέον να αποφύγουν τη διαδικασία των πλέι άουτ.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 10-9

Οκτάλεπτα: 2-4, 3-1, 4-1, 1-3.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Δημήτρης Μάζης): Γαβαλάς Θ., Τζελάτης, Παπούκας 3, Μαυρωτάς Λ., Τρας Κ. 1, Περόπουλος 1, Μπραΐμης 1, Τρας Τζ., Χατζηγούλας 2, Φωτόπουλος 1, Νιαρχάκος, Αλβέρτης 1, Κουρούβανης Δ., Γαλάνης, Λεμπέσης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Φλέγκας, Γεωργακόπουλος, Σπούνερ 3, Δημακόπουλος, Καρακάσης, Γιαννόπουλος, Κούκουνας, Αλεξίου, Γαβαλάς Σ. 1, Βέκκος 2, Δήμου 3, Στάθας, Μπουζαλάς.

Διαιτητές: Μπιράκης, Κουρτίδης

Αλυτάρχης: Δημήτρης Γαλήνας