Ισοπαλία παραμονής στην κορυφή ο ιστορικός

Σε ένα κατάμεστο γήπεδο της Νέας Σμύρνης ο Πανιώνιος κατάφερε όχι μόνο να κρατήσει την δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα, αλλά μείωσε στους έξι από τον Ολυμπιακό

Ο Πανιώνιος σε ένα γήπεδο που θύμιζε άλλες δεκαετίες με τον κόσμο του να το έχει γεμίσει σε όλες τις κερκίδες του και να πάλλεται με ρυθμό κατάφερε να μην χάσει και από την ΑΕΚ και να μειώσει την διαφορά από τον Ολυμπιακό στους έξι βαθμούς.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ χαλαρό εκ μέρους του Πανιωνίου και έδωσε πολλούς χώρους στην ΑΕΚ. Δεν μπορούσε να ελέγξει το κέντρο και έτσι η ΑΕΚ κατάφερνε και έπαιρνε την μπάλα εύκολα και είχε μεγάλη κατοχή.

Στο 8′ ο Πανιώνιος από σέντρα του Φούντα η μπάλα βρήκε το δοκάρι και κατέληξε έξω. Στο 12′ ο Χριστοδουλόπουλος μετά από σκληρό παιχνίδι επάνω στον Τασουλή πήρε κίτρινη κάρτα.

Στο 24′ η κατοχή και οι ευκαιρίες ήταν όλες για την ΑΕΚ όπου το ποσοστό κατοχής εκφράζει και την πραγματικότητα (43-57%).

Στο 38′ ο Οικονόμου έκανε ένα τραγικό λάθος έξω από την μεγάλη περιοχή του Πανιώνιου γύρισε την μπάλα πολύ άσχημα στον Ρισβάνη όπου δεν έκανε καλό κοντρόλ και ο Μάνταλος του έκλεψε την μπάλα και την έδωσε στον Αραούχο όπου μπήκε μέσα στην περιοχή και με καλό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο επόμενο λεπτό 39′ ο Βράνιες θα πάρει κίτρινη κάρτα για σκληρό φάουλ επάνω στον Φούντα μετά από τρία λεπτά καθυστερήσεων ο διαιτητής έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε ένα άλλο Πανιώνιο δυνατό μαχητικό να ελέγχει επιτέλους το κέντρο και με την αλλαγή του Γεσίλ στη θέση του Φούντα να γίνει και πιο απειλητικός μέσα στην μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ.

Στο 51′ Φάση για τον Πανιώνιο. Κακό διώξιμο του Σιμόες έπειτα από κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Γεσίλ που έπιασε σουτ-βολέ το οποίο όμως έφυγε άουτ.

Ο Πανιώνιος συνεχίζει να πιέζει και να μην αφήνει την ΑΕΚ να επιτεθεί και να την έχει συνέχεια μέσα στην περιοχή της, 57′ Νέα τελική για τον Πανιώνιο. Κενό στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Γεσίλ πήρε την μπάλα και σούταρε, όμως ο Μπάρκας μπλόκαρε εύκολα.

Στο 59′ κάθετη του Κόρμπου στον Βλάχο, που βγάζει ωραία σέντρα από τα δεξιά και ο Μασούρας με ωραία κεφαλιά από το πίσω δοκάρι νίκησε τον Μπάρκα και κάνει την ισοφάριση για τον Ιστορικό, όπου εκείνη τη στιγμή σείστηκε το γήπεδο από της φωνές των φιλάθλων.

Η συνέχεια ήταν με τον Πανιώνιο να ζητά το δεύτερο γκολ και μία ο Μπεν στο 72′ που έχασε από πλάγια θέση σίγουρο γκολ, και μία ο Γεσίλ που έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια, γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι, ο Ταπόκο έγινε κάτοχος αλλά καθυστέρησε πολύ και το σουτ που έκανε, έδιωξε ο Μπάρκας δεν μπόρεσαν να βάλουν το δεύτερο γκολ και να «καεί» η Νέα Σμύρνη

Στο 88′ παραλίγο να γίνει το αυτογκόλ της χρονιάς όπου ο Λαμπρόπουλος έκανε το τάκλιν και έδιωξε προς το τέρμα του και παραλίγο να κρεμάσει τον Μπάρκα. Στην εξωτερική πλευρά των διχτύων η μπάλα, παραλίγο να έχουμε ένα απίστευτο αυτογκόλ!

Έτσι και τελείωσε το παιχνίδι μέσα στην Νέα Σμύρνη με ισοπαλία και από ένα βαθμό σε κάθε ομάδα, που ο Πανιώνιος κρατά την δεύτερη θέση και είναι πλέον μπροστά από τον ΠΑΟΚ που είναι τρίτος με δύο βαθμούς και έξι βαθμούς μπροστά από την Ξάνθη που είναι πέμπτη και η τελευταία ομάδα που μπαίνει στα play-off μέχρι στιγμής.

Εμείς κρατάμε την καλή εμφάνιση του ιστορικού στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά και την φανταστική προσέλευση του κόσμου που ξανά ήρθε στο γήπεδο να δει αυτή την ομάδα που έχει κάνει το ακατόρθωτο.