Η όγδοη συνεχόμενη ήττα για τον Πανιώνιο από τον Αστέρα με 2-0

0

Ο Πανιώνιος υπέστη την όγδοη συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα της Super league 1 από τον Αστέρα Τρίπολης με 2-0 και παραμένει με 6 βαθμούς στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Οι Αρκάδες επέστρεψαν στις νίκες με 2-0 και με 21 βαθμούς βρίσκονται στην δωδέκατη θέση της βαθμολογίας.

Ο Πανιώνιος για ακόμα μια φορά ήταν πολύ κακός στο γήπεδο. Σε όλο το πρώτο ημίχρονο ήταν παθητικός δεν μπορούσαν να αλλάξουν μπαλιά οι ποδοσφαιριστές του και έκαναν γενικά ένα πολύ κακό παιχνίδι. Μόλις με δύο καλές ευκαιρίες σε όλη την διάρκεια του αγώνα ο Πανιώνιος δεν απείλησε ουσιαστικά το τέρμα του Παπαδόπουλου. Το ανάποδο ψαλιδάκι του Μασούρα στο 22′ ήταν η μόνη απειλή του Πανιώνιου στο πρώτο ημίχρονο.

Αντίθετα ο Αστέρας που είχε την κατοχή και στα δύο ημίχρονα πίεσε τον Πανιώνιο από τα πρώτα λεπτά του αγώνα για να πετύχει το γκολ. Στο 18’ οι Αρκάδες έχασαν τον Σίτο με τραυματισμό και τη θέση του πήρε ο Ριέρα.

Ο Αστέρας παρά την κατοχή της μπάλας δεν είχε τις ευκαιρίες, παρά μόνο τη μεγάλη φάση στο 28’ με τον Κρέσπι, που έπειτα από την ωραία προσπάθεια του Ριέρα από τα αριστερά, έκανε άτσαλο σουτ από το ύψος του πέναλτι και αστόχησε.

Στο 35’ ο Αστέρας κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Γιάννη Μασούρα μέσα στην περιοχή. Ο Μπαράλες το εκτέλεσε και έκανε το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι μέχρι και το 53′ δεν μπορούσαν να αλλάξουν 3 με 4 μπαλιές μεταξύ τους λες και βρισκόντουσαν για πρώτη φορά μαζί στο γήπεδο.

Ο Πανιώνιος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 43’ με τον Αραμπούλι, αλλά δεν έγινε το 1-1, αφού ο 26χρονος επιθετικός ήταν εκτεθειμένος στο ξεκίνημα της φάσης και ορθώς ακυρώθηκε το γκολ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (53′) ο Μαρκ Φερνάντεθ εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, ο Ιγκλέσιας κρατήθηκε στην ίδια ευθεία με την αντίπαλη άμυνα και με σκαστή κεφαλιά νίκησε τον Κότνικ, κάνοντας το 2-0 για τον Αστέρα. Οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το 3ο γκολ με τον Κρέσπι στο 71′ (ο Κότνικ αντέδρασε σωστά στο μεταξύ τους τετ α τετ), ενώ λίγο αργότερα στο (76′) οι «κυανέρυθροι» απώλεσαν την καλύτερη και  μοναδική τους «καθαρή» ευκαιρία, όταν αρχικά ο Παπαδόπουλος απέκρουσε την  σέντρα-σουτ του Μασούρα και στην εξέλιξη της φάσης ο Ματρικάρντι έβαλε την κόντρα στην τελική του Αραμπούλι.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν υπήρξε καμία αλλαγή, το μόνο που διαφοροποιήθηκε ήταν η αριθμητική ισορροπία, καθώς ο Μπαράλες αποβλήθηκε δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Ματρικάρντι, Τασουλής, Ιγκλέσιας (66′ Βαλιέντε), Μουνάφο, Μαρκ Φερνάντεζ, Σίτο (18′ Ριέρα), Κρέσπι (78′ Λουίς Φερνάντεζ), Μπαράλες.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κότνικ, Παπαγεωργίου (80′ Δούμτσιος), Ντομίνγκεζ, Σταυρόπουλος, Μασούρας, Κόρμπος, Κιάκος (46′ Σαραμαντάς), Ευαγγέλου, Μιλόγεβιτς (46′ Παπανικολάου), Αραμπούλι, Εμμανουηλίδης