ΜΠΑΣΚΕΤ

Η κακή εμφάνιση με τις απουσίες έφεραν συντριπτική ήττα στη Ρόδο

0

Ο Πανιώνιος Su Casa δεν ξεκίνησε καλά την φετινή σεζόν και με ένα Κολοσσό H Hotels που είχε πολλά κέφια έχασε άνετα με 89-61 στην πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League

Καθόλου καλό δεν ήταν το ξεκίνημα του Πανιώνιου Su Casa στην Ρόδο. Μάλιστα μερικοί λένε ότι “η κακή μέρα από το πρωί φαίνεται” έτσι λίγα λεπτά πριν ξεκινήσει η αναμέτρηση ο Πανιώνιος ανακοίνωσε ότι δεν θα μπορέσουν να παίξουν οι τρεις από τους έξι ξένους που είχε στην διάθεσή του ο Λίβανος.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια του ματς, κυριάρχησε στο παρκέ και έφτασε εύκολα στη νίκη (89-61). Ο Πανιώνιος πάλεψε, αλλά οι απουσίες των Λι (τραυματίας), ΜακΓκίλ και Λίουις (δεν ήταν έτοιμα τα δελτία τους) και η έλλειψη επιλογών και χημείας αλλά και μη επαρκής αγωνιστικής ετοιμότητας κόστισε στην εμφάνιση και στις ελπίδες για διπλό.

Κορυφαίος του ματς για τον Κολοσσό ήταν ο Ντόνοβαν Τζάκσον, που μέτρησε 21 πόντους, ενώ θετικοί ήταν και οι Ταιρόν Μπρέιζελτον (8 πόντοι, 3 ασίστ) και Νικ Παύλος (11 πόντοι).

Από τον Πανιώνιο προσπάθησαν οι Δημήτρης Βεργίνης (17 πόντοι, 6 ασίστ) και Τζάστιν Μάρτιν (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου ο Κολοσσός εκμεταλλεύτηκε τον αιφνιδιασμό και κατάφερε και τελείωσε με 20-9

Το δεύτερο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι αλλά οι γηπεδούχοι δεν έβαζαν “φρένο” και κατάφεραν και ξέφυγαν μέχρι και 20 πόντους στο σκορ.

Ο Πανιώνιος προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό με ζώνη και μείωσε στους 12 (56-44, 27′), ωστόσο οι γηπεδούχοι «πάτησαν» στην ποιότητά τους και με ένα γρήγορο και εντυπωσιακό 14-4 ανέβασαν την διαφορά στους 22 (70-48, 30′).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κολοσσός είχε τον έλεγχο του αγώνα και το σκορ και πήρε μια άνετη νίκη απέναντι σε μια ομάδα με τους ίδιους στόχους για φέτος.

Live Basket League: Κολοσσός H Hotels vs Πανιώνιος Su Casa