Φιλική νίκη με 1-0 επί του Διαγόρα ο Πανιώνιος

0

Ο Πανιώνιος φιλοξένησε σήμερα τον Διαγόρα Ρόδου στο στάδιο της Νέας Σμύρνης σε ένα φιλικό αγώνα προετοιμασίας και για τις δύο ομάδες

Ο Ιστορικός σαφώς ανώτερος του Διαγόρα και στα δύο ημίχρονα κέρδισε με 1-0 με ωραία κεφαλιά του Δρίτσα από το πρώτο ημίχρονο μπροστά σε 500 άτομα που βρέθηκαν στις κερκίδες της Νέας Σμύρνης.

Πρίν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Ουρμπεν Μπραμς και του Εθνικαρα Γιάννη Μαντζουράνη.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε δυνατά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα με τους: Κραβαρίτη, Λάμψια, Ζαχί, Ζούλια, Καραβίδα, Μπρέγκου, Σπάρταλη, Δρίτσα, Λιούμη, Γροντή και Μούντριχα.

Απέναντι ο προπονητής του Διαγόρα στο τελευταίο φιλικό που έδωσε στην Αθήνα παράταξε τους: Σκαφιδά, Τοπάλ, Τάτση, Ρουγκάλα, Καρατάσιο, Γιώργου, Παπαδόπουλο, Πίσπα, Dos Santos, Ζούνη, Λαμπίρη.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα οι «κυανέρυθροι» πίεζαν τους αμυντικούς του Διαγόρα και μόλις στο 11’ λεπτό ο Δρίτσας με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ του αγώνα.  Ο Πανιώνιος μετά το 11’ λεπτό που πέτυχε το γκολ είχε ευκαιρίες στο 14’ λεπτό και στο 16’ λεπτό για γκολ με τους Σπάρταλη και Λιούμη. Επίσης στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 41’ ο Λιούμης μετά από ωραία πάσα του Γροντή και «τράνταξε» το δοκάρι του Σκαφιδά καταλήγοντας η μπάλα αουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος κράτησε την μπάλα και την κατοχή αλλά δεν είχε την εκρηκτικότητα του πρώτου ημιχρόνου. Οι παίκτες του Κοροπούλη κρατούσαν την μπάλα και τις αμυντικές τους γραμμές αλλά δεν έβγαινα στην αντεπίθεση όπως στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν ως αλλαγή από τον Πανιώνιο και οι Σταμάτης, Νταλακούρας, Αργυρίου, Διονέλλης, Τσέργας, Μίχος, Καλομοίρης.

Πάνθηρες: «Καλό σου ταξίδι κυρ Γιάννη, άφησες την ιστορία σου χαραγμένη για πάντα στο ελληνικό ποδόσφαιρο»