Φιλική νίκη επί του Κερατσινίου με 2-0

0

Ο Πανιώνιος υποδέχτηκε σήμερα το Κερατσίνι (Πιθανός αντίπαλος στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής) σε ένα φιλικό αγώνα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής

Ο Πανιώνιος παιχνίδι με παιχνίδι δείχνει ότι είναι έτοιμος για την έναρξη του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής. Οι ποδοσφαιριστές του Κοροπούλη πλέον «βρίσκονται» μέσα στο γήπεδο με κλειστά τα μάτια.

Κοντοές και Γροντής οι παλιοσειρές του Ιστορικού μαζί με τα «πνευμόνια» όλους αυτούς τους 18αριδες είναι μια ομάδα πρότυπο.

Στον αγώνα ο Πανιώνιος έδειξε από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ότι θα είναι ο κυρίαρχος του παιχνιδιού και αυτό ήταν μέχρι που ο διαιτητής του αγώνα σφύριξε την λήξη του αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πανιώνιος είχε πολλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Το γκολ το πέτυχε ο Γροντής στο 20’ λεπτό με έξοχη εκτέλεση κόρνερ. Η μπάλα πήγε κατευθείαν στην εστία του Φλώρου αυτός ήταν ελαφρώς έξω από αυτήν και με τα βήματα πίσω που έκανε ακούμπησε την μπάλα αλλά είχε δύναμη και κατέληξε στην εστία του.

Η συνέχεια ήταν υπέρ του Πανιωνίου όπου στο 29’ ένα καλό σουτ του Δρίτσα πέρασε μόλις άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος συνέχισε την καλή αγωνιστική εμφάνιση και μόλις στο 70’ μετά από οργανωμένη προσπάθεια βγήκε μια κάθετη από τον Καλομοίρη προς την εστία του Κερατσινίου ο Αργυρίου έγινε κάτοχος της μπάλας και κατάφερε και πλάσαρε τον Φλώρο κάνοντας εύκολα το 2-0.

Λίγα λεπτά μετά ο Γροντής είχε ευκαιρία με σουτ πλασέ όπου πέρασε η μπάλα μόλις λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 81’ ο Αργυρίου τετ α τετ με τον τερματοφύλακα έκανε ένα δυνατό σουτ και απόκρουσε σε κόρνερ ο Φλώρος.

Στο τέλος του παιχνιδιού (87’) ο Μίχος είχε μια καλή κεφαλιά αλλά η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι.

Φίλαθλοι και οπαδοί περίπου στους 300 στο τέλος του αγώνα χειροκρότησαν αυτά τα παιδιά που θα είναι και φέτος πρωταγωνιστές στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Σταματόπουλος (66′ Κραβαρίτης), Λάμψιας (57′ Ξυγκόρος), Ζάχι (59′ Μίχος), Κοντοές (69′ Τσέργας), Ζούλιας (46′ Καραβίδας), Μπρέγκου (Διονέλλης), Σπάρταλης (57′ Νταλακούρας), Δρίτσας (46′ Σταμάτης), Λιούμης (66′ Καλομοίρης), Γροντής, Μούντριχας (57′ Αργυρίου).

ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ: Φλώρος, Κωνσταντινίδης, Μπάτσι, Αγγελάκης, Παϊκόπουλος, Κουμουτσέας, Σαούλιας, Καλτσάς, Τζανιδάκης, Ντούνιας, Μάρτιν.

Στο τουρνουά του Μίλωνα «Αχιλλέας Μέντζος» θα συμμετάσχει η ομάδα μπάσκετ αντρών του Πανιωνίου

Με το δεξί ο Ιστορικός στην Α1 Πόλο Ανδρών 17-12 το ΝΟ Χανίων