Εύκολο απόγευμα για το μπάσκετ των γυναικών του Πανιώνιου (Vid)

Ο Πανιώνιος έπαιξε σήμερα για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 μπάσκετ γυναικών με τον Αθηναϊκό στο ΣΕΦ και νίκησε με 63-42.

Η ομάδα του Γιώργου Χατζηδάκη ξεκίνησε ένα πολύ δυνατό α’ ημίχρονο με εκπληκτική άμυνα (16 πόντους δέχτηκε μόνο) και πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ (33-16).

Στο δεύτερο ημίχρονο τα κορίτσια ξεκίνησαν το ίδιο δυνατά όπως το πρώτο ημίχρονο και έφτασαν την διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου στους 25 πόντους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος χαλάρωσε και εύκολα πέρασε και το εμπόδιο του Αθηναϊκού μέσα στο κλειστό του ΣΕΦ με 63-42.

Τα κορίτσια του Γιώργου Χατζηδάκη εκτός από την καλή αμυντική λειτουργία που έδειξαν στο πρώτο ημίχρονο είχαν και πολύ καλά σουτ τόσο στα δίποντα όσο και στα τρίποντα.

Πλέον ο Πανιώνιος με το 63-42 επί του Αθηναϊκού κάνει το έξι στα έξι και κοιτά το επόμενο παιχνίδι του πρωταθλήματος (8/12) με την δυνατή ομάδα της Ηλιούπολης στο ΣΕΦ.

Πανιώνιος – Αθηναϊκός: 63-42

Τα δεκάλεπτα: 19-6, 33-16, 53-28, 63-42