Εύκολα ο Πανιώνιος την πρώτη του νίκη στο Κύπελλο Ελλάδος με 2-0 την ΑΕΛ

Η αποστολή του Πανιώνιου για τον αυριανό αγώνα κυπέλλου με την Λάρισα
2 Οκτωβρίου 2018
Μπάσκετ Κύπελλο Ελλάδος ΠΑΟΚ – Πανιώνιος 81-69
3 Οκτωβρίου 2018

Ο Πανιώνιος έκανε το δύο στα δύο και πλέον κοιτά το επόμενο παιχνίδι του πρωταθλήματος το Σάββατο με τον ΑΡΗ

Ο σκοπός του Πανιώνιου σήμερα ήταν καθαρά να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης έστω και με μισό γκολ και αυτό αποδείχτηκε στο δεύτερο ημίχρονο όπου οι παίκτες είχαν πιο πολύ το μυαλό τους για το Σάββατο παρά στο παιχνίδι που έπαιζαν αλλά στο τέλος το δεύτερο γκολ με τον Μασούρα εδραίωσε την πρώτη νίκη του Πανιώνιου στο Κύπελλο Ελλάδος.

Ο Πανιώνιος σήμερα έδειξε δύο πρόσωπα στα δύο ημίχρονα του αγώνα, ένα καλό στο πρώτο ημίχρονο όπου και πέτυχε το γκολ με τον Σπιριντόνοβιτς αλλά είχε και αρκετές ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Ιστορικού μπήκαν πολύ κοιμισμένα όπου δεν έβγαλαν καμία ευκαιρία εκτός του 75′ που δεν μπόρεσαν να κάνουν το 2-0.

Ο Ζοσέ Ανιγκό προφύλαξε στο δεύτερο ημίχρονο τον Σπιριντόνοβιτς τόσο αγωνιστικά όσο και να πάρει αναπνοές για το δύσκολο παιχνίδι που έχει το Σάββατο με τον ΑΡΗ για το πρωτάθλημα της super league.

Με το ξεκίνημα του α’ ημιχρόνου ο Πανιώνιος έδειξε από τα πρώτα λεπτά πως ζητά να πετύχει το πρώτο γκολ έτσι ώστε να τους φύγει το άγχος από πάνω τους.

Η Λάρισα είχε δώσει πολύ χώρο στον Πανιώνιο και οι γηπεδούχοι ανέβασαν τις γραμμές τους προς την περιοχή της Λάρισας.

Έτσι στο 9′ με μια κόντρα του Πανιώνιου έπειτα από χαμένο φάουλ της Λάρισας την μπάλα την πήρε ο Μανθάτης και την ανέβασε έως το κέντρο του γηπέδου, όπου είδε ελεύθερο στα αριστερά τον Σπιριντόνοβιτς και του έκανε την πάσα. Ο σέντερ φορ του Πανιώνιου σύγκλινε προς το κέντρο της περιοχής και έκανε ένα σουτ δυνατό, ο Κρίστινσον απέκρουσε και έστειλε την μπάλα στον Οικονομίδη όπου δεν κατάφερε να στείλει μόνος την μπάλα στα δίχτυα.

Η ΑΕΛ μόλις στο 15′ λεπτό έκανε την πρώτη της τελική προσπάθεια αυτό έδειχνε ότι ο Πανιώνιος έχει μπει πιο δυνατά στο παιχνίδι και ήθελε το γκολ.

Την λύση την βρήκε στο 17′ ο Σπιριντόνοβιτς όπου με ένα δυνατό σουτ «κεραυνοβόλισε» τον τερματοφύλακα της Λάρισας από τα 30 μέτρα και πέτυχε το γκολ που ζητούσε από την αρχή του αγώνα.

Στο 25′ ο Πανιώνιος παρά την επίτευξη του γκολ με τον Σπιριντόνοβιτς συνέχιζε να πιέζει με υπομονή κάτι που είναι το χαρακτηριστικό της φετινής χρονιάς για τον Ιστορικό. Η κατοχή της μπάλας ήταν κατά πολύ υπέρ του Πανιώνιου με 71% έναντι 29% της Λάρισας.

Στο 27′ ο Σπιριντόνοβιτς μετά από ένα λάθος της Λάρισας πήρε την μπάλα και στην τελική μόνος απέναντι με τον τερματοφύλακα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της ΑΕΛ.

Ενώ στο διάστημα 30′ με 32′ ο Πανιώνιος υπόπεσε σε 2-3 λάθη, που όμως δεν του στοίχισαν. Στο 36′ ο Μόρας μετά από ένα στημένο φάουλ έξω από την περιοχή του Πανιώνιου μπήκε στην περιοχή και έπεσε μόνος του κάτω σε διεκδίκηση με τον Μπανανά όπου ζήτησαν πέναλτι οι φιλοξενούμενοι. Στην φάση αυτή ο Μόρας τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή με τον Νίκο Γκόλια.

Στα τελευταία λεπτά του α’ ημιχρόνου ο Πανιώνιος υποχώρησε τις γραμμές του και έδωσε χώρο στην Λάρισα έτσι ώστε να κάνει ευκαιρίες στο τέρμα του Κότνικ αλλά πέρασαν χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ζοσέ Ανιγκό έκανε την πρώτη του αλλαγή βγάζοντας τον Ντουρμισάι και έβαλε τον Μασούρα.

Η Λάρισα ξεκίνησε πιο επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο και έβγαλε μερικές ευκαιρίες χωρίς να ανησυχήσουν την εστία του Κότνικ.

Αλλά στο 49′ ο Μορσί έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα (κλωτσιά) στον Σαραμαντά και δέχτηκε την δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) και αποβλήθηκε από τον αγώνα. Ο Σαραμαντάς του σκίστηκε το φρύδι και του έγιναν τέσσερα ράμματα από τον γιατρό του αγώνα.

Στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου δεν μπορούμε να πούμε ότι έγινε παιχνίδι μιας και υπήρχαν πολλοί τραυματισμοί αλλά και ο Πανιώνιος δεν έδειχνε να κάνει επιθετικές ενέργειες παρά αρκέστηκε να κρατά την μπάλα και να ροκανίζει τον χρόνο.

Στο 61′ ο Πανιώνιος έκανε ακόμα μια αλλαγή βγαίνοντας ο Σπιριντόνοβιτς και μπαίνοντας ο Τσιλούλης.

Χαρακτηριστικό της χαλαρότητας του Πανιώνιου ήταν η κατοχή υπέρ της ΑΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο αν και παίζει με παίκτη λιγότερο είχε 46% ο Πανιώνιος και 54% η ΑΕΛ.

Μέχρι και το 72′ καμία από τις δύο ομάδες δεν έκαναν ευκαιρία στις αντίπαλες εστίες. Τον Πανιώνιο τον βόλευε αυτό αλλά ήταν πολύ ριψοκίνδυνο επειδή μπορούσε να δεχτεί το γκολ της ισοφάρισης από το πουθενά.

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ στο 79′, καθώς μετά από κόρνερ του Χούμπτσεφ, ο Μπαργκάν πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 80′ ο Ανιγκό θα κάνει και την τελευταία του αλλαγή βγάζοντας τον Οικονομίδη και βάζοντας τον Παπαγεωργίου στην θέση του.

Ενώ στο 84′ δεύτερη ευκαιρία για την ΑΕΛ να ισοφαρίσει όταν σε κεφαλιά του Γκόλια, αλλά η μπάλα αποκρούστηκε από το οριζόντιο δοκάρι του Κότνικ και ο Πανιώνιος καθαρά από τύχη απόφυγε την ισοφάριση.

Στο 89′ όμως ενώ η ΑΕΛ πίεζε για να ισοφαρίσει ο Μασούρας είχε άλλη γνώμη και με πολύ ωραία λόμπα, διπλασίασε τα τέρματα του Πανιωνίου κάνοντας το 2-0 και τις καρδιές όλων να πάνε στην θέση τους.

Πλέον όλοι κοιτούν το επόμενο παιχνίδι αυτό του Σαββάτου που ο Ιστορικός υποδέχεται τον ΑΡΗ για την 6η αγωνιστική της super league Σουρωτή.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Κότνικ, Κούρντι, Μπανανά, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Πίρις, Οικονομίδης (80′ Παπαγεωργίου), Κεϊτά, Μανθάτης, Σπιριντόνοβιτς (61′ Τσιλούλης), Ντουρμισάι (46′ Μασούρας)

ΑΕΛ (Τζανλούκα Φέστα):  Κρίστινσον, Σαχίτι, Γρομητσάρης, Γκόλιας, Μόρας (40′ Γκόλιας), Χούμπτσεβ, Ακόστα (57′ Μπαργκάν), Μιλοσάβλιεβιτς, Φατιόν, Λεοζίνιο (46′ Ντέλετιτς), Μορσί.