Έχασαν στο «Παλατάκι» τα κορίτσια από τον ΠΑΟΚ με 71-59

Ο Πανιώνιος έχασε σήμερα από τον ΠΑΟΚ για την Α1 του μπάσκετ γυναικών με 71-59

Τα κορίτσια του Ρουμπελάκη έπαιζαν ένα δύσκολο αγώνα σήμερα μέσα στο κλειστό στο «Παλατάκι» με τον ΠΑΟΚ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά από τον ΠΑΟΚ και έφυγε μπροστά με 10-2 αλλά ο Πανιώνιος έφερε το παιχνίδι στα ίσια και στο τέλος του δεκαλέπτου βρήκε και τις δύο ομάδες ισόπαλες 16-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ έδειξε καλός στην περιφέρεια και στα σουτ και κατάφερε και πήρε μια διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου έντεκα πόντων και βρήκε την ομάδα του ΠΑΟΚ μπροστά με 40-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά αυξήθηκε μιας και ο Πανιώνιος δυσκολεύτηκε πολύ σε άμυνα και επίθεση και ο ΠΑΟΚ αύξησε την διαφορά σε δεκαπέντε πόντους (60-45).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα μιας και ο ΠΑΟΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και οι παίκτριες του Πανιώνιου το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν την διαφορά στους δώδεκα πόντους.

Να σημειώσουμε ότι σε αυτό το παιχνίδι έπαιξε για πρώτη φορά το νέο απόκτημα της ομάδας η Μπρουκ όπου έδειξε καλά σημεία και πέτυχε εννέα πόντους στον αγώνα.

ΠΑΟΚ-Πανιώνιος 71-59
Διαιτητές: Μπακάλης-Ζαχαριάδης

Δεκάλεπτα: 16-16, 40-29, 60-45, 71-59

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Λύμουρα 9(1), Κωτούλα 4, Λέξα 2, Κρίμιλη 4(1), Καρακούλα, Μιχαηλίδου Ε., Μιχαηλίδου Κ., Τζέλου 2, Γκόβαν 9, Τζάκσον 12, Ουίλιαμς 25.

Πανιώνιος (Ρουμπελάκης): Σπαθάρου 8(1), Γκριτζά 6, Μαγκλάρα, Στεφανίδου, Μπρουκ 9(3), Θεοδωρομανωλάκη 3, Κόρινεκ 19(2), Τόμπκινς 14.