Έβδομη διαδοχική ήττα ο Πανιώνιος… Πόσο πιο χαμηλά….

0

Ο Πανιώνιος πέτυχε κάτι που δεν είχε πετύχει 130 χρόνια στην ιστορία του, να χάσει για έβδομη διαδοχική σειρά στο πρωτάθλημα.

Για ακόμα μια φορά ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να πάρει τους βαθμούς και συνεχίζει την καταστροφική του πορεία στο πρωτάθλημα της Super League 1.

Οι ποδοσφαιριστές και οι φίλοι του Πανιωνίου και του ΟΦΗ αποχαιρέτησαν την φίλαθλο των «κυανέρυθρων» Ρενάτα η οποία έφυγε πρόσφατα από την ζωή, αφού είχε δώσει μάχη με την επάρατη νόσο, καταθέτοντας από ένα λουλούδι.

Ο ΟΦΗ κατάφερε και έφυγε με το διπλό από την Νέα Σμύρνη και άφησε τον Πανιώνιο στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με μόλις 6 βαθμούς σε 19 αγώνες.

Μόλις στο 8ο λεπτό οι κρητικοί προηγήθηκαν στο σκορ όταν ο Κοσμάς Τσιλιανίδης εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, με τον Φιγκεϊρέδο με δυνατή κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ.

Η συνέχεια ήταν ότι ο ΟΦΗ με την ψυχολογία του γκολ πήρε τα ηνία του αγώνα δημιουργώντας επικίνδυνες καταστάσεις προς την εστία του Κότνικ, με τον Πανιώνιο να αρκείται σε έναν παθητικό ρόλο, ψάχνοντας ένα γκολ στις αντεπιθέσεις, χωρίς να φτάσει όμως με αξιώσεις στην περιοχή του Σωτηρίου. Μάλιστα στο 30′ ο Κουτρουμπής έπιασε δυνατή κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Κότνικ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος προχώρησε σε διορθωτικές κινήσεις και ο Νίκι Παπαβασιλείου έκανε δυο αλλαγές βάζοντας Παπανικολάου και Κιάκο που πήραν τις θέσεις των Οικονομίδη και Σαραμαντά.

Ο Πανιώνιος κατάφερε και έβγαλε γρήγορα το γκολ της ισοφάρισης μόλις στο 48′ με μία ατομική προσπάθεια του Νεμάνια Μιλόγεβιτς που πέρασε ανάμεσα από δύο, έκλεισε προς την περιοχή έκανε μια προσποίηση και με ένα σουτ που πέρασε δίπλα από τα πόδια του Κουτρουμπή, μπέρδεψε τον πορτιέρο του ΟΦΗ κάνοντας το 1-1.

Η απάντηση του ΟΦΗ, ωστόσο, ήταν άμεση αφού στο 56ο λεπτό ο Κοσμάς Τσιλιανίδης εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των αμυντικών του Πανιωνίου και με πλασέ έδωσε ξανά το προβάδισμα στον ΟΦΗ. Στο 69′ ο Τσιλιανίδης έχασε πέναλτι μετά από χέρι του Κόρμπου στην μεγάλη περιοχή όπου το καταλόγισε ο διαιτητής.

Στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων (93′) ο Πανιώνιος έχασε σίγουρο γκολ όταν ο Τσιλούλης αντί να πλασάρει, πήγε να δώσει πάσα στον Αραμπούλι, αλλά έδιωξε με προβολή ο Μαρινάκης σε κόρνερ.

Πλέον ο Πανιώνιος έχει ένα “Γολγοθά” μπροστά του όπου την Πέμπτη πηγαίνει στην Τρίπολη να αντιμετωπίσει τον Αστέρα για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Πανιώνιος: Κότνικ, Μασούρας, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς (46’ Κιάκος), Κόρμπος, Οικονομίδης (46’ Παπανικολάου), Τσιλούλης, Εμμανουηλίδης, Μιλόγεβιτς (78’ Γρίβας), Αραμπούλι

Στον πάγκο έμειναν οι: Μαλέρμπ, Παπαγεωργίου, Ρέντζας, Ευαγγέλου

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Στάικος, Βαζ (77’ Μάνος), Σεμέδο (88′ Μπράουν), Τσιλιανίδης, Φιγκεϊρέδο

Στον πάγκο έμειναν οι: Γουάλεϊ, Νάστος, Σουρνάκης, Νοικοκυράκης, Φερέιρα

Τον πρόδωσαν τα ριμπάουντ και έχασε από το Περιστέρι με 48-61

Παπαβασιλείου: “Μέχρι το τέλος θα πάμε”