«Έπνιξε» με ανατροπή τον ΠΑΟΚ ο Πανιώνιος με 2-1

Σε ένα πολύ βαρύ γήπεδο σήμερα έγινε ο πρώτος αγώνας των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδος μεταξύ του Πανιώνιου και του ΠΑΟΚ

Ο Πανιώνιος το πίστεψε έβγαλε την ψυχή του και το πάθος του και κατάφερε να κάνει την ανατροπή μέσα στην Νέα Σμύρνη και κέρδισε με 2-1 τον ΠΑΟΚ μέσα στην Νέα Σμύρνη.

Ο Πανιώνιος υποχρέωσε για φέτος τον ΠΑΟΚ στην πρώτη του ήττα σε Κύπελλο και Πρωτάθλημα και τον κέρδισε για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος με 2-1.

Ο Πανιώνιος στημένος πολύ καλά σε όλο τον αγώνα και σε ένα γήπεδο που η βροχή έπεφτε ασταμάτητα για 90 λεπτά κατάφερε και έπαιξε μπάλα και πίεσε ένα ΠΑΟΚ που είχε πολλές ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσε να βρει τρύπες στην άμυνα για να απειλήσει εκτός από το λάθος που έκανε ο Κότνικ και έγινε το 0-1.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πανιώνιος βγήκε μπροστά και δεν κλείστηκε στην άμυνα και ο ΠΑΟΚ επίσης ήθελε ένα γκολ. Παρά το βαρύ γήπεδο και οι δύο ομάδες ανεβοκατέβαζαν την μπάλα και στις δύο περιοχές.

Στο 5′ ο ΠΑΟΚ είχε την πρώτη του ευκαιρία όταν ο Ολιβέιρα έβγαλε ωραία μπαλιά για τον Λημνιό, που προσπάθησε μέσα από την περιοχή να πλασάρει από δύσκολη γωνία τον Κότνικ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 8′ ο Σβιντέρσκι να κάνει την κεφαλιά και τον Κότνικ να αποκρούει, ενώ ακολούθως υπήρχε οφσάιντ.

Ο Πανιώνιος είχε μεγάλη ευκαιρία στο 25′ όταν σε κάθετη μπαλιά του Κούρντι για τον Μασούρα μπήκε στην περιοχή αλλά ο Ίνγκασον τον πρόλαβε και έδιωξε με τάκλιν, πριν βγει τετ α τετ με τον Πασχαλάκη.

Στο 27′ ο ΠΑΟΚ είχε καλή ευκαιρία όταν σε κεφαλιά του Ίνγκασον από κοντά, από την εκτέλεση του κόρνερ, έδιωξε ο Κότνικ εντυπωσιακά με το ένα χέρι.

Ενώ στο 35′ είχε μια έξοδο ο Πασχαλάκης, που έδιωξε πριν πάρει τη μπάλα ο Ντουρμισάι και βγει απειλητικά απέναντί του.

Το παιχνίδι κύλησε χωρίς σκορ έως και το τέλος του ημιχρόνου και βρήκε και τις δύο ομάδες ισόπαλες 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ είχε ένα γρήγορο γκολ στο 57′ μετά από ολέθριο λάθος του Κότνικ. Ο Σβιντέρσκι εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Κότνικ, που του έφυγε η μπάλα μέσα από τα χέρια, μετά από τη σέντρα του Γιαννούλη για να βρει στη συνέχεια στο δοκάρι, και με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Πανιώνιος στο 67′ έκανε διπλή αλλαγή. Ο Παπαγεωργίου και Μακρύλλος βγήκαν, για να μπουν Μαξίμοβιτς και Σπιριντόνοβιτς αντίστοιχα.

Ενώ επτά λεπτά μετά (74′) ο Πανιώνιος θα καταφέρει να φέρει στα ίσια τον αγώνα όταν ο Τσιλούλη νίκησε τον Γιαννούλη και έκανε τη συρτή σέντρα από δεξιά, τη μπάλα να περνάει από όλους και τον Ντουρμισάι να το εκμεταλλεύεται, στέλνοντας τη στα δίχτυα του Πασχαλάκη κάνοντας το 1-1.

Στο 83′ ο ΠΑΟΚ είχε ευκαιρία όταν ο Σβιντέρσκι σούταρε μέσα από τη μικρή περιοχή και η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ, από την παρέμβαση του Μαξίμοβιτς!

Στο 86′ ήρθε η μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο να κάνει το 2-1 όταν ο Σπιριντόνοβιτς έκανε ένα εξαιρετικό σουτ από θέση μέσα αριστερά και τον Πασχαλάκη να «απογειώνεται» για να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.

Ο Πανιώνιος στα τελευταία λεπτά του αγώνα πίεσε τον ΠΑΟΚ για να κάνει το 2-1 στο 89′ με παραλίγο αυτογκόλ από τον Ακπόμ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Σπιριντόνοβιτς από δεξιά, κατέληξε σε κόρνερ η μπάλα.

Αφού όμως δεν ήρθε το γκολ στο 89′ ήρθε ένα λεπτό μετά στο 90′ όταν με τον Σπιριντόνοβιτς εκτέλεσε φάουλ, τον Πασχαλάκη να κάνει λάθος έξοδο και ο Σταυρόπουλος να στέλνει ανενόχλητος τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1.

Η ενδεκάδα του Πανιωνίου: Κότνικ, Σαραμαντάς, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Κούρντι, Τσιλούλης, Μακρύλλος, Μασούρας, Ντουρμισάι

Στον πάγκο για τους γηπεδούχους είναι οι: Μανοϊλοβιτς, Σπιριντόνοβιτς, Μανθάτης, Μαξίμοβιτς, Καμαρά, Μίκο, Σουσώνης

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Τόσκα, Γιαννούλης, Σάκχοφ, Ολιβέιρα, Πέλκας, Λημνιός, Ενρίκε, Σφιντέρσκι

Στον πάγκο είναι οι: Ρέι, Μαλεζάς, Μπαλογιάννης, Μίσιτς, Καντουρί, Καρέλης, Ακπόμ