Επεισοδιακή νίκη στο Πόλο για τον Ιστορικό με 9-6

Ο Πανιώνιος έκανε την δεύτερη νίκη στην Α1 του Πόλο των ανδρών και χρειάζεται ακόμα μια για την επόμενη φάση του πρωταθλήματος της Α1.

Για την 6η αγωνιστική της Α1 του Πόλο των ανδρών ο Πανιώνιος πήρε μια πολύτιμη νίκη επί της Γλυφάδας με 9-6 και πλέον ο Ιστορικός χρειάζεται την νίκη επί του Παναθηναϊκού στο επόμενο παιχνίδι για να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Με μια άμυνα «βράχο» ο Πανιώνιος εμφανίστηκε δυνατός σήμερα στο κλειστό κολυμβητήριο της Αρτάκης και πήρε μια επεισοδιακή νίκη με 9-6 από την Γλυφάδα μιας και στο τελευταίο οκτάλεπτο μέχρι και κόκκινη κάρτα δέχτηκε ο Δήμου από τους διαιτητές για έντονη διαμαρτυρία.

Ο Φλέγκας καταφέρνει και εμπνέει τους συμπαίκτες του και μαζί με Καζάζη και Γεωργακόπουλο που ήταν υποδειγματικοί στις άμυνες κατάφεραν και πήραν αυτή τη πολύτιμη νίκη.

Ο Γιαννόπουλος, Δήμου και Βέκκος κατάφεραν και έβγαλαν δύσκολα γκολ από την περιφέρεια για τον Πανιώνιο. Ο Γιαννόπουλος κατάφερε και πέτυχε 4 γκολ απέναντι στην πρώην ομάδα του.

Η Γλυφάδα ξεκίνησε με 0-1 αλλά ο Πανιώνιος στη συνέχεια έκανε το 5-1 στο τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Γλυφάδα να πετυχαίνει δύο γρήγορα γκολ με τους Φωτόπουλο και Κάιλ Τρας κάνοντας το 5-3, στα οποία, όμως, απάντησαν οι γηπεδούχοι με τους Βέκκο και Γιαννόπουλο κάνοντας το 7-3, παίρνοντας ξανά διαφορά τεσσάρων γκολ, η οποία και διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του 3ου 8λέπτου.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο και επεισοδιακό η Γλυφάδα ξεκίνησε δυνατά καταφέρνοντας να ρίξει ξανά τη διαφορά στα δύο γκολ (7-5), με περίπου 5 λεπτά να υπολείπονται για το φινάλε του αγώνα. Μετά από μισό λεπτό ξεκίνησε η ένταση με αποτέλεσμα την προσωρινή διακοπή του αγώνα για περίπου πέντε λεπτά έως ότου αποφανθούν οι διαιτητές για μία μονομαχία στην οποία ενεπλάκησαν παίκτες των δύο ομάδων.

Η απόφαση ήταν αποβολή με αντικατάσταση για τους Καρακάση και Δήμου για τον Πανιώνιο και τους Χατζηγούλα, Μπραΐμη για τους φιλοξενούμενους. Το ματς άρχισε και πάλι μετά από καθυστέρηση με αμφότερους τους προπονητές να διαμαρτύρονται και τον Κώστα Δήμου του Πανιωνίου να τιμωρείται με κίτρινη κάρτα διότι απορούσε σε έντονο ύφος αναφορικά με το ποια είναι η τελική απόφαση των διαιτητών.

Η κατοχή ήταν για τον Πανιώνιο, η επίθεση χάθηκε και στην εξέλιξή της φάσης ο Καρακάσης μπήκε και πάλι στο νερό, καθώς στον ηλεκτρονικό πίνακα φαινόταν ότι είχε δύο αποβολές. Οι διαιτητές σφύριξαν πέναλτι, με τον τεχνικό των «κυανέρυθρων» να διαμαρτύρεται έντονα τόσο προς τους διαιτητές όσο και προς τη Γραμματεία και τελικώς να αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα.

Το πέναλτι το εκτέλεσε ο Περόπουλος στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι, για να διαμορφώσει λίγο αργότερα και πιο συγκεκριμένα στα 2:18’’ για το τέλος ο Γιαννόπουλος –  με πέναλτι που κέρδισε ο Γεωργακόπουλος από τον Μαυρωτά (διαμαρτυρήθηκε και ο παίκτης της Γλυφάδας και ο προπονητής του, Δημήτρης Μάζης)  – το τελικό 9-6.

Πανιώνιος – ΑΝΟ Γλυφάδας 9-6 (2-1, 4-1, 2-2, 1-2)

Πανιώνιος (Κώστας Δήμου): Φλέγκας, Καζάζης, Γεωργακόπουλος 1, Σπούνερ, Δημακόπουλος, Καρακάσης, Γιαννόπουλος 4, Παπαδόπουλος Δ., Αλεξίου 1, Γαβαλάς Σ., Βέκκος 1, Δήμου Δ. 2, Σταθάς, Δούκας, Μπουζαλάς

ΑΝΟ Γλυφάδας (Δημήτρης Μάζης): Γαβαλάς Θ., Τζελάτης, Παπούκας 1, Μαυρωτάς Λ., Κάιλ Τρας 2, Περόπουλος 1, Μπραΐμης, Τζακ Τρας, Χατζηγούλας, Φωτόπουλος 2, Μανιουδάκης, Αλβέρτης, Κουρούβανης, Γαλάνης, Λεμπέσης