Ενώ ξεκίνησε καλά δεν τα κατάφερε στο τέλος

Οπαδός είναι να σέβεσαι τον αντίπαλό σου (Vid)
13 Ιανουαρίου 2018
Ζιάγκος: «Μας έφυγε ο ρυθμός και χάσαμε τον έλεγχο»

Ο Πανιώνιος σήμερα ξεκίνησε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά τα χάλασε όλα στο δεύτερο δεκάλεπτο

Ο ΠΑΟΚ ήταν επιβλητικός μετά την πρώτη περίοδο, και ιδιαίτερα στην δεύτερη, με αποτέλεσμα να φτάσει με άνεση στην εντός έδρας νίκη επί του Πανιωνίου Βίκος Cola (92-74) για την 12η αγωνιστική της STOIXIMAN.GR Basket League.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έβαλε τις βάσεις της επικράτησης του στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με επιμέρους σκορ 36-15, μετέτρεψε το εις βάρος του 31-22 της πρώτης περιόδου σε 58-46 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Λίνος Χρυσικόπουλος με 21 πόντους, εκ των οποίων οι 18 στο πρώτο ημίχρονο, και απόλυτη ευστοχία έξω από τα 6,75 μέτρα (4/4 τρίποντα) ήταν ο κορυφαίος των νικητών. Τον 25χρονο φόργουορντ ακολούθησαν σε απόδοση οι Θοδωρής Ζάρας (18 πόντοι με 2 τρίποντα), Δημήτρης Κατσίβελης (13 πόντοι και 6 ασίστ). Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε χωρίς τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο, που ένιωσε ενοχλήσεις στους προσαγωγούς, ενώ για τον ίδιο λόγο αποχώρησε μετά τα πρώτα τρία λεπτά της συνάντησης ο αρχηγός του, Βαγγέλης Μαργαρίτης.

Από τους «κυανέρυθρους» προσπάθησε περισσότερο ο Σλάβεν Τσούπκοβιτς, που σκόραρε 20 πόντους με 2/3 τρίποντα.  Ο Πανιώνιος Βίκος Cola άρχισε καλύτερα την συνάντηση και με 11 πόντους με ένα τρίποντο του Τσούπκοβιτς και 9 με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Βαγγέλη Σακελλαρίου, προηγήθηκε με εννέα (31-22) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» από την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου ανέβασε την πίεση στην άμυνα του και από την άμυνα άλλαξε τον ρυθμό και βρήκε σκορ. Με το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 25-6 με εννέα πόντους με ένα τρίποντο του Χρυσικόπουλου, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με διψήφια διαφορά πόντων (47-37), 4’ και 33’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τρίποντο του Δημήτρη Κατσίβελη, ξέφυγαν με 13 (58-45), με 45’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους. Με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Κατσίβελη, ο ΠΑΟΚ ανέβασε την διαφορά στους 17 (63-46) λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου λεπτού του δεύτερου ημιχρόνου.

Ο «Ιστορικός» επιχείρησε να αντιδράσει και με πρωταγωνιστή τον Ζήση Σαρικόπουλο και τρίποντο του Μπορίς Νταλό, μείωσε στους 9 (70-61), 2’ και 38’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Ο «Δικέφαλος του Βορρά», ωστόσο, απάντησε με σερί 8-0 από το τελευταίο λεπτό του τρίτου δεκάλεπτου με τέσσερις πόντους του Θοδωρή Ζάρα και τρίποντο του Φιλ Γκος, η διαφορά αυξήθηκε στους 18 (80-62) στο 32’. Ο ΠΑΟΚ δεν απειλήθηκε έως το τέλος του αγώνα, ενώ η διαφορά έφτασε μέχρι τους 21 (84-63) στο 35’.